pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Studenci zapisywali się do banku szpiku

Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy przy wsparciu Fundacji DKMS „Wspólnie przeciw białaczce”, 15 stycznia przeprowadzili akcję rejestracji chętnych do zapisania się w banku szpiku kostnego. Studenci po raz kolejny udowodnili, że chcą pomagać ludziom dotkniętych tą chorobą. W ciągu kilku godzin zgłosiło się ponad 20 osób.

Celem przedsięwzięcia, które jest organizowane cyklicznie zarówno na terenie naszej Uczelni jak i w najbardziej odwiedzanych miejscach Legnicy, Jawora czy Złotoryi jest znalezienie jak największej liczby dawców dla osób, które chorują na białaczkę. Dla większości chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep zdrowych komórek macierzystych od „genetycznego bliźniaka“.

Wciąż jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że proces rejestracyjny trwa bardzo krótko i polega na przeprowadzeniu wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z wewnętrznej części policzka. Nie jest to zabieg bolesny ani inwazyjny. Kampanie informacyjne mają zwiększyć świadomość społeczną i przekonać do udziału w akcjach tego typu.

- Wszystkie osoby, które zarejestrowały się podczas dnia dawcy szpiku kostnego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy, trafiają do ogólnopolskiej bazy i w razie potrzeby zostaną powiadomione, że mogą być dawcami – mówi koordynatorka akcji, Magda Jędryszczak.

Szpik kostny można oddać tylko i wyłącznie honorowo i bezinteresownie. Dawca i biorca co najmniej przez rok pozostają sobie nieznani. Po tym okresie na życzenie obu stron, może dojść do ujawnienia ich danych a tym samym do spotkania w obecności przedstawicieli rejestru reprezentującego dawce i kliniki reprezentującej biorcę.

Dawcą musi być osoba zdrowa, w wieku od 18-50 lat, która nie chorowała na gruźlicę, nowotwory, choroby hematologiczne, wirusowe zapalenie wątroby, nie jest nosicielem wirusa HIV, HBS (żółtaczki) i cytomegalii (jest to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa CMV).

(pk)

<< POWRÓT
Imieniny: Ludomira, Makarego, WilianyWortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u