pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Słuchacze UTW w Muzeum Miedzi na spotkaniu ze sztuką

Słuchacze UTW w Muzeum Miedzi na spotkaniu ze sztukąSłuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona Legnicy 6 lutego br. odwiedzili Muzeum Miedzi w Legnicy, w którym obejrzeli kilka ekspozycji.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja pn. „Jeremias Joseph Knechtel. Legnicki malarz doby baroku”. Wystawa prezentowała dzieła poświęcone tematyce religijnej. Ta ekspozycja oraz towarzyszący jej katalog były pierwszymi próbami przypomnienia osoby i twórczości legnickiego malarza oraz przyznania mu należytego miejsca w sztuce Śląska.

Jeremias Joseph Knechtel urodził się w Czechach, w wiosce Šelty koło Českiej Kamenicy, ale na miejsce do życia i pracy wybrał Legnicę. Osiadł w niej wraz z rodziną ok. 1704 r. po kilkuletnim już pobycie na Śląsku i realizacji pierwszych  zamówień malarskich dla świdnickich jezuitów. W Legnicy miał swoja pracownię i dom w pobliżu Bramy Głogowskiej, odgrywał też wiodącą rolę w miejscowym cechu malarzy.

Jego dzieła powstawały przeważnie na zamówienia takich fundatorów jak żagańscy augustianie, legniccy, świdniccy i żagańscy jezuici, cystersi z Krzeszowa, czy benedyktynki z Legnicy i Lubomierza, a także na zlecenie bogatej szlachty katolickiej. Znanych jest dziś około 160 jego dzieł malarskich rozsianych po całym Dolnym Śląsku. W Legnicy zachował się tylko jeden jego obraz. Słuchacze UTW w Muzeum Miedzi na spotkaniu ze sztuką

Równie bogato prezentuje się wystawa pn. „Secesja ze zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy”. Ekspozycja pokazuje tylko niewielki fragment kolekcji rzeźby kameralnej, wazy, dzbany, świeczniki, plakiety.

Secesja narodziła się w opozycji do stylów historycznych. Pragnęła zmienić otaczającą rzeczywistość – zgodnie z panującą wówczas doktryną głoszącą, że „wszystko  co należy do istoty życia, powinno zawierać piękno” (Peter Behrens).

Artyści poszukiwali syntezy wszystkich sztuk, chcieli powiązania sztuki i życia. Wprowadzali nowe wzorce estetyczne, formy, materiały i techniki. Architektura, urbanistyka, projektowanie wnętrz, moda, pismo, literatura, muzyka – wszystko powinno było być ukształtowane estetycznie. Wszystko wokół człowieka – od domu z jego kompletnym wyposażeniem (meble, lampy, tkaniny, wazony, talerze, sztućce, stroje damskie, biżuteria) po otaczającą go przestrzeń powinno odpowiadać tej zasadzie.

Muzeum Miedzi w Legnicy posiada w swoich zbiorach ponad 200 wyrobów secesyjnych. Gro tych obiektów zostało wykonanych w miedzi, mosiądzu i brązie. Muzeum posiada także zabytki  ze srebra, szkła, secesyjne meble, lustra, ramy, wyroby z cyny. Na wystawie prezentowano przede wszystkim niewielki fragment kolekcji.

Słuchacze UTW w Muzeum Miedzi na spotkaniu ze sztukąCiekawą wystawą są „Nabytki Muzeum Miedzi w Legnicy 1992-2012” prezentująca zbiory, które pozyskano w ciągu ostatnich 20 lat drogą zakupów lub darów. Z zasobów Działu Sztuki pokazano miedzy innymi: malarstwo - działa  Paula Weimanna,  Edwarda Mirowskiego, Bronisława Chyły, Ewy Kołacz; grafikę dawną i współczesną; biżuterię oraz przedmioty ze srebra wyróżnione na Ogólnopolskich Przeglądach Form Złotniczych w Legnicy.

Dział Historii Górnictwa i Hutnictwa Miedzi reprezentowały na wystawie materiały źródłowe i ikonograficzne dotyczące technik dawnego górnictwa i hutnictwa miedzi, okazy mineralogiczne miedzi i innych kruszców, minerały występujące zarówno w naszym regionie jak i na świecie.

Drugą płaszczyznę wystawy tworzyły tzw. ,,legniciana”. Prezentowane są tu zabytki dokumentujące osiedle ludności kultury łużyckiej w Grzybianach, sprzed 3000 lat, uzupełniony o inne przedmioty z epoki brązu m.in. bransolety  i naramienniki. Inną częścią zbiorów są przedmioty pochodzące z terenu Starego Miasta w Legnicy  - z okresu średniowiecza (tkanina, kostka i pion do gry, naczynia drewniane, figurki ceramiczne).

Muzeum prezentuje również źródła historyczne – mapy, plany, starą i nową ikonografię, rzemiosło legnickie, fotografię artystyczną i dokumentacyjną - odnoszące się do dziejów miasta oraz obszarów, dla których Legnica była głównym ośrodkiem administracyjnym.

<< POWRÓT

Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u