pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Spływ kajakowy Szlakiem Konwaliowym

26 - 27 czerwca 2010 roku odbył się kolejny rajd Akademickiego Klubu Turystycznego, zorganizowany przez nowy zarząd w składzie: Anna Sołtys, Łucja Pluskota i  Katarzyna Wiśniewska.

Tym razem  studenci turystyki i rekreacji  wyruszyli na jeden z najatrakcyjniejszych szlaków wodnych w Polsce - Szlak Konwaliowy znajdujący się na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego.

 W sobotę, wczesnym rankiem dwanaście osób wyruszyło z Legnicy do Brenna, skąd po zakwaterowaniu w ośrodku wczasowym, udali się pieszo do Wielenia. Na miejscu czekały już kajaki turystyczne z pełnym wyposażeniem. Po chwili sześć kolorowych kajaków wypłynęło w kierunku Boszkowa. Bezpieczeństwa na wodzie pilnowało  dwóch absolwentów turystyki i rekreacji z  patentami ratowniczymi - Mariusz Bieleń i Tomasz Mandziak.

Cała trasa prowadziła przez 19 jezior obok miejscowości o dużych walorach krajoznawczych. Rajdowcy wypłynęli na Jezioro Wieleńskie. Następnie Jeziorem Osłonińskim, podziwiając jego bagniste, zalesione brzegi wpłynęli na jezioro Górskie, gdzie ukazał się im znajomy widok  Olejnicy.

Dopływając jeziorem Olejnickim na plaże, zrobili przerwę na odwiedzenie ośrodka, gdzie jeszcze nie tak dawno na obozie letnim kształcili się, zdobywali wiedzę i przygotowywali do takich wypraw. Dalsza trasa spływu omijając rezerwat przyrodniczy „Wyspa Konwaliowa”, prowadziła na jezioro Przemęckie. Płynąc wzdłuż lewego bezleśnego brzegu jeziorem Błotnickim, wpłynęli w szeroki kanał łączący z jeziorem o bagnistych brzegach. Tu jeszcze trasa była łatwa, jednak w dalszej części czekały na nich „niespodzianki” i urozmaicenia. Przeprawa zaczęła się za mostem kolejowym i mostem na szosie Wieleń – Przemęt. Kanały były pozarastane trzciną co wymagało od uczestników dużego nakładu energii, dobrej koordynacji, opanowania kajaka oraz zgrania z partnerem. Trzciny utrudniały wiosłowanie i sterowanie kajakiem.

To oczywiście nie zniechęciło do dalszej drogi i studenci popłynęli Kanałem Błotnickim, przez owalne jezioro Boszkowskie. Na jezioro Małe wybrali bardziej przyjazną, szeroką rzeczką, by ponownie przepływając pod niskim mostkiem, zanurzyć się w szeroki zarośnięty kanał łączący z jeziorem Wielkim, gdzie dopływając do zamulonego strumienia z płyciznami zakończyć spływ. Wyciąganie sprzętu było świetną zabawą ponieważ kajaki trzeba było wciągnąć pod górę wprost na szosę, przy głównej plaży w Boszkowie.

W kolejny dzień rajdu studenci wyruszyli do Olejnicy, aby z wieży widokowej podziwiać przepiękny krajobraz Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Widoczność była idealna. Z wieży widokowej, udali się wprost do Boszkowa na plażę główną, gdzie przez cały dzień uczestniczyli w grach i zabawach wymyślanych przez siebie. Wieczorem ruszyli do Legnicy, gdzie zakończył się „Spływ kajakowy AKT Szlakiem Konwaliowym”.

<< POWRÓT
Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u