pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Studenci poszukiwali dawców szpiku kostnego

Na przełomie marca i kwietnia studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy zorganizowali rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego. Główną ideą przyświecającą temu przedsięwzięciu, które jest organizowane na Uczelni cyklicznie od kilku lat jest znalezienie jak największej liczby dawców dla osób, które chorują na białaczkę. Dla większości chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep zdrowych komórek macierzystych od „genetycznego bliźniaka“.

W przedostatni weekend marca tj. 23 i 24 w legnickiej Galerii Piastów grupa studentów przez kilka godzin zapraszała odwiedzających do uczestnictwa w „Dniach dawcy szpiku kostnego”. Przez dwa dni w bazie dawców zarejestrowało się kilkadziesiąt osób, natomiast kilkaset odwiedziło stoisko by uzyskać informacje o możliwości oddania szpiku kostnego.
Obecnie co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi (tzw. białaczka). Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.

Dawcą musi być osoba zdrowa, w wieku od 18-50 lat, która nie chorowała na gruźlicę, nowotwory, choroby hematologiczne, wirusowe zapalenie wątroby, nie jest nosicielem wirusa HIV, HBS (żółtaczki) i cytomegalii (jest to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa CMV).

Wiele osób nie wiedziało, że aby zostać potencjalnym dawcą nie trzeba pobierać nawet krwi. Wystarczy zrobić wymaz z wewnętrznej strony policzka za pomocą pałeczek.
Również w dniach 17-18 kwietnia w jednej z sal Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy studenci przeprowadzili akcję „Studenci wspólnie przeciw białaczce”, która równolegle odbywała się na ponad 40 uczelniach w całej Polsce.

W listopadzie 2012 roku Fundacja DKMS Polska zainicjowała projekt „Studenci wspólnie przeciw białaczce”. Miał on na celu zjednoczenie około 2 000 000 studentów z całej Polski, aby wspólnie ratowali życie osób chorych na białaczkę i inne nowotwory krwi.

Projekt „Studenci wspólnie przeciw białaczce” wsparła Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska, która objęła akcję Patronatem Honorowym.

Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję.

Proces rejestracyjny trwa krótką chwilę i polega na przeprowadzeniu krótkiego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z wewnętrznej części policzka.

(pk)

<< POWRÓTImieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u