pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Studenci zbierają nakrętki dla Filipka

Studenci z Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego rozpoczęli zbieranie nakrętek z plastikowych opakowań typu PET. Nakrętki zostaną sprzedane firmie recyklingowej, a za uzyskane z tego tytułu pieniądze będzie finansowana rehabilitacja 2-letniego Filipka Gila. Jedna nakrętka dla Filipka to jeden krok bliżej do odzyskania sprawności.

Studenci zbierają nakrętki dla FilipkaFilipek Gil, 8 listopada 2012 r. skończył 2 latka, cierpi na dziecięce porażenie mózgowe i choć jest pogodnym dzieckiem, wymaga nieprzerwanej i kosztownej opieki. Dlatego też na terenie kampusu PWSZ im. Witelona w Legnicy i Domu Studenta rozstawione są pudełka, do których można wrzucać plastikowe nakrętki. Można je również dostarczyć do siedziby Samorządu Studenckiego, która mieści się w budynku A pokój nr 27.

Każdy kilogram nakrętek to 40 groszy. Obojętnie jaki kształt i kolor, obojętnie jaki producent. Liczy się ilość – im więcej kapsli, korków, nakrętek, tym oczywiście lepiej. Korzyść jest podwójna – możemy komuś pomóc jak i przy okazji chronić środowisko naturalne.

Firmy recyklingowe zakupione zakrętki przerabiają na surowiec wtórny (plastikowy granulat), który następnie jest przetwarzany przez producenta na nowe zakrętki, opakowania, rury PCV czy obudowy komputerów. Zbierając nakrętki mamy pewność, że nie wylądują one na składowisku albo, co gorsza, w lesie.

Butelki pozbawione nakrętek można łatwo zgniatać, dzięki czemu zmniejsza się ich objętość. Pozwala to zredukować koszty transportu i składowania. Poza tym nakrętka wykonana jest z innego materiału niż opakowanie, w związku z czym w ramach recyklingu odpadów konieczne jest oddzielenie obu frakcji.

Kolejnym aspektem jest zgniatanie butelek. Posegregowane opakowania, przed wysłaniem do odzysku, muszą być odpowiednio sprasowane, a zakręconej butelki zgnieść się nie da. Zatem jest to kolejny powód, by butelki odkręcać.

(pk)

<< POWRÓTImieniny: Flicyty, Kajetana, PauliWortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u