pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Odsłonięcie popiersia Witelona – patrona Uczelni

Jednym z punktów Uroczystego Posiedzenia Senatu, który odbył się 14 czerwca br. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy było odsłonięcie popiersia patrona naszej Uczelni - Witelona.

Odsłonięcie popiersia Witelona – patrona UczelniW holu budynku głównego, przy udziale zaproszonych gości – przedstawicieli uczelni wyższych, prezesów firm działających na terenie Legnicy, przedstawicieli instytucji samorządowych oraz dyrekcji szkół ponadgimnazjalnych, Rektor PWSZ im. Witelona w Legnicy prof. dr hab. inż. Ryszard K. Pisarski w towarzystwie pierwszego Rektora prof. dra hab. Stanisława Dąbrowskiego dokonali odsłonięcia tablicy i popiersia Witelona.

Witelon jest patronem naszej Uczelni od 2003 roku, kiedy to zakończyły się kilkumiesięczne starania władz uczelni o nadanie imienia. Decyzją Rady Ministrów RP Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Legnicy otrzymała imię Witelona – pierwszego polskiego matematyka i fizyka, który przez wiele lat związany był z Legnicą. To pierwszy w dziejach Śląska uczony, który wywarł ogromny wpływ na rozwój nauk eksperymentalnych i stosowanych.

Jego osiągnięcia stworzyły podwaliny dorobku naukowego i myśli filozoficznych kolejnych okresów. Szczególny związek z Legnicą wskazuje na chwalebną rolę i pozycję tego miasta jako ośrodka życia naukowego i kulturalnego.Odsłonięcie popiersia Witelona – patrona Uczelni

Przed Witelonem optyka jako wyodrębniona nauka nie istniała. Dopiero on zebrał rozproszone o niej wiadomości na podstawie rękopisów i je usystematyzował, objaśnił oraz skomentował. Objaśnił i opisał budowę oka ludzkiego i zagadnienia związane z widzeniem przez człowieka. Wyjaśnił zjawisko złudzenia optycznego, opisał również właściwości zwierciadeł oraz przechodzenie promieni świetlnych przez ciała przezroczyste.

Daty jego urodzin i śmierci nie są pewne. Urodził się na Dolnym Śląsku, prawdopodobnie w Legnicy; inne źródła podają, że urodził się w miejscowości Borów lub Borek; będąc synem Polki z rycerskiego rodu i kolonisty z Turyngii (pisał o sobie „syn Turyngów i Polaków” – łac. „Turingorum et Polonorum filius”), zmarł pomiędzy rokiem 1280 a kwietniem 1314. Duża rozbieżność dat zgonu wynika prawdopodobnie z faktu, że pod koniec życia jego aktywność naukowa i polityczna nie została udokumentowana, brak o nim wszelkich informacji po roku 1280.
Odsłonięcie popiersia Witelona – patrona Uczelni
Odsłonięcie popiersia Witelona – patrona UczelniPoczątkiem edukacji Witelona była szkoła klasztorna w Legnicy. Tam też został zakonnikiem. Następnie kształcił się w Paryżu (1250-1260), a od jesieni roku 1262 we Włoszech. W drugiej połowie roku 1268 podążył z Padwy na dwór papieski. Do roku 1271 przebywał w Viterbo pod Rzymem, gdzie m.in. pracował nad dziełem o optyce.

Autorem obiektu przestrzennego z popiersiem Witelona jest legnicki artysta Grzegorz Niemyjski, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu oraz Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom z rzeźby uzyskał w 1999 r. w pracowni profesor Alfredy Poznańskiej i profesora Christosa Mandziosa. Grzegorz Niemyjski zajmuje się rzeźbą, malarstwem, ceramiką, projektowaniem wnętrz oraz działaniami plastycznymi w przestrzeni otwartej. Pracował w Galerii Sztuki w Legnicy, w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Heweliusza w Legnicy, w Legnickim Centrum Kultury oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy jako prowadzący zajęcia na studiach podyplomowych.

(pk)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓTImieniny: Ludomira, Makarego, WilianyWortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u