pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Umowa o współpracy z Uniwersytetem w Rydze

Umowa o współpracy z Uniwersytetem w RydzePaństwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy podpisała bilateralne porozumienie o wymianie nauczycieli akademickich z Uniwersytetem im. Stradiņša w Rydze na Łotwie. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych umów współpraca odbywa się w ramach programu Erasmus - „Uczenie się przez całe życie” (Lifelong Learning Programme). Porozumienie będzie obowiązywać w roku akademickim 2013/2014 zaś pierwsze wyjazdy i przyjazdy będą możliwe od października tego roku.

Wymiana pracowników będących nauczycielami akademickimi pomiędzy uczelniami będzie możliwa w ramach pracy socjalnej i poradnictwa.
Umowa o współpracy z Uniwersytetem w Rydze
Uniwersytet im. Stradiņša w Rydze to uczelnia publiczna założona w 1950 roku na podwalinach Wydziału Medycznego Uniwersytetu Łotewskiego.  Dlatego też patronem nowopowstałej uczelni został Pauls Stradiņš, zmarły w 1948 roku Dziekan tego wydziału, wybitny profesor i chirurg.

Uczelnia oferuje różne programy studiów i zapewnia realizację projektów naukowych, szkolenia ekspertów w dziedzinie opieki zdrowotnej i nauk społecznych, którzy pracują na Łotwie i na świecie. Jest jedyną uczelnią na Łotwie, której tradycje naukowe zostały włączone do systemu opieki zdrowotnej w kraju, tym samym gwarantując istnienie systemu opieki zdrowotnej na Łotwie.

Umowa o współpracy z Uniwersytetem w RydzeKształcenie odbywa się na dziesięciu wydziałach z programami studiów licencjackich oraz podyplomowych. Uczelnia kształci dentystów, lekarzy, farmaceutów, pielęgniarki, pracowników zdrowia i opieki społecznej a także prawników – specjalistów z prawa medycznego.

Łączna liczba studentów Uniwersytetu im. Stradiņša w Rydze wynosi około 6000 tys. , podczas gdy całkowita liczba pracowników to około 1000, z czego 370 stanowią nauczyciele akademiccy. Językiem wykładowym jest przede wszystkim łotewski, jednak kilka programów studiów, np. medycyna, stomatologia, farmacja, pielęgniarstwo i fizjoterapia oferowane są wyłącznie w języku angielskim. Studenci zagraniczni stanowią około 30% studentów uczelni.Umowa o współpracy z Uniwersytetem w Rydze

Ryga – stolica Łotewskiej Republiki znajduje się nad brzegiem Daugavy (Dźwina), przy jej ujściu do Zatoki Ryskiej. Podstawową cechę sylwetki Rygi stanowią trzy wysokie iglice nad linią nadbrzeża omywanego przez Dźwinę – wieże kościołów św. Piotra, św. Jakuba oraz Katedry Tumskiej.

Położenie miasta oraz wcielenie do Hanzy warunkowały kierunek rozwoju i szybko Ryga stała się jednym z najważniejszych portów Bałtyku. Przez kilkaset lat pozostawała też pod wpływami niemieckimi i szwedzkimi, co sprawiło, że wiele tu pozostaje naleciałości kulturowych z tego okresu. Przez 60 lat należała nawet do I Rzeczypospolitej. W tym okresie prężnie rozwinęło się tu rzemiosło i powstała pierwsza drukarnia. Po wojnach szwedzkich Ryga znów przeszła pod szwedzkie panowanie. Następnie w 1710 roku została opanowana przez Rosję, a po II wojnie światowej wcielona do ZSRR. Dopiero w 1991 roku ponownie stała się stolicą wolnego państwa Łotwa.

2013-09-23

(pk)

<< POWRÓT


Imieniny: Marty, Konstantego, Olafa
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u