pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, pod dyrekcją Jeana Claudea Hauptmanna, wystąpił 6 września br. w Legnicy. Ten jeden z największych polskich zespołów ludowych zaprezentował się w Ewangelickim Kościele Marii Panny z programem „Solus Christus”.

Ten wspaniały zespół, który jest wizytówką polskiej kultury na całym świecie, ujął w swoim występie piękne, klasyczne pieśni, wykonane zarówno przez solistów, chór i orkiestrę. Na program „Solus Christus” złożyły się opracowania utworów autorstwa między innymi: Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, François-Josepha Gosseca, Césara Franca. Można było usłyszeć także utwory założyciela i patrona zespołu, Stanisława Hadyny.

Występ w legnickim Ewangelickim Kościele Marii Panny rozpoczął się od hymnu „Gaude Mater” oraz pieśni z 1529 roku - „Warowny gród”. Pieśń ta w czasach Marcina Lutra była hymnem reformacji, a dziś śpiewana jest podczas nabożeństw w większości kościołów protestanckich. Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

Koncertowi przysłuchiwali się zarówno legniczanie, zaproszeni goście jak i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Wśród muzycznych melomanów nie zabrakło przedstawicieli władz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy.

W dalszej kolejności można było wysłuchać najbardziej znanych i popularnych pieśni ewangelickich m. in.: „Toruj Jezu sam”, „Ojcowski dom” czy „Jezu mój krasny”, a także pieśni w opracowaniu Stanisława Hadyny: „Wierzyć mnie Panie ucz”, „Imię Jezusa”, „Widząc jak ktoś płacze”, „Za rękę weź mnie Panie”, „Ojcze nasz”.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” to zespół o ogromnych możliwościach wykonawczych, występujący nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w wielu miejscach Polski. Nadrzędną ideą działania Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” jest ukazywanie bogactwa źródeł kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju.

Organizatorem koncertu była Parafia Ewangelicko - Augsburska w Legnicy, a partnerem przedsięwzięcia Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy oraz Legnickie Centrum Kultury.

2013-09-24

(pk)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓT
Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u