Mali żacy rozpoczęli zajęcia

Blisko 200 małych żaków rozpoczęło zajęcia w utworzonym przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy Uniwersytecie Dziecięcym. 23 października bieżącego roku Uniwersytet zainaugurował swoją działalność. Dzieci w wieku 6-12 lat złożyły uroczyste ślubowanie, otrzymały koszulki, birety oraz indeksy tak samo jak na studenci.Uniwersytet dziecięcy w PWSZ

Powstanie Uniwersytetu Dziecięcego ma poparcie Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, który objął przedsięwzięcie honorowym patronatem oraz Prezydenta Miasta Tadeusza Krzakowskiego.

Otwarcia Uniwersytetu Dziecięcego dokonał w imieniu władz PWSZ im. Witelona w Legnicy Dziekan Wydziału Pedagogiki, Turystyki i Rekreacji dr Andrzej Wnuk oraz Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski.

Pierwszy wykład pt. „Kosmos w naszym domu” poprowadził  prof. Wiktor Niedzicki z Politechniki Warszawskiej, znany popularyzator nauki, dziennikarz, publicysta naukowy, autor programu telewizyjnego „Laboratorium”. Programy z jego udziałem poświęcone są przede wszystkim popularyzacji fizyki -
od mechaniki, przez optykę, akustykę, fizykę niskich temperatur do atomistyki.

Warsztaty, które odbyły się 30 października poprowadził mgr Rafał Łęcki teriolog, ekolog, współautor podręczników do przyrody dla szkół podstawowych. W czasie warsztatów przedstawił świat gryzoni. Doskonałym uzupełnieniem wiedzy teoretycznej była obserwacja żywych okazów wybranego gatunku. Kolejne tematy poświęcone będą zagadnieniom ochrony przyrody, ekologii oraz eksperymentom.

Zajęcia na Uniwersytecie Dziecięcym będą odbywać się raz lub dwa razy w miesiącu w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Kolejne wykłady odbędą się według następującego harmonogramu na pierwszy semestr:

- 27 listopada 2010 r. – „Dlaczego wyginęły dinozaury” – prowadzi prof. dr hab. Adam Bodzioch,
- 18 grudnia 2010 r. – „To się w głowie nie mieści…, co się w głowie może zmieścić, czyli kosmos w mózgu” – prowadzi prof. dr hab. Marian Lewandowski,
- 22 stycznia 2011 r. – „Potwory i spółka, czyli świat wirusów i bakterii” – prowadzi ppkł dr Marcin Niemcewicz,
- 5 lutego 2011 r. – „Z górki na pazurki, czyli nie wszystko rzucone do góry spada” – prowadzi prof. zw. dr hab. inż. Grzegorz Karwasz.

Uniwersytet dziecięcy w PWSZDziałalność Uniwersytetu Dziecięcego w Legnicy ma na celu kształtowanie zainteresowania nauką i propagowanie edukacji wśród najmłodszych, również tych z mniejszych ośrodków miejskich czy wsi. Owe przedsięwzięcie ma przyczynić się do sukcesu każdego ucznia, który poprzez udział w zajęciach Uniwersytetu Dziecięcego rozwinie swoje zdolności i zainteresowania.

W 2002 roku przy niemieckim Uniwersytecie w Trynidze. Pomysł ten szybko podłapały inne kraje europejskie. W sumie takich Uniwersytetów na świecie jest ponad 100 i stale powstają nowe ośrodki. W Polsce pierwszy taki uniwersytet powstał w 2007 roku w Krakowie. Zaraz potem kolejne w Łodzi, Warszawie.
U podstaw tych przedsięwzięć leżało przekonanie, że najważniejszym narzędziem w jakie można wyposażyć młode pokolenie jest wykształcenie. Nie chodzi o zdobywanie wiedzy poprzez naukę regułek, czy dat, ale poprzez zadawanie nurtujących pytań, poszukiwanie i uzyskiwanie odpowiedzi. W trakcie zajęć, mali studenci poznają nowoczesne formy edukacji, a równocześnie najlepsze i warte kontynuowania tradycje polskiej nauki.

Wykłady w PWSZ im. Witelona w Legnicy będą prowadzić zarówno nasi nauczyciele akademiccy jak i przedstawiciele innych prestiżowych ośrodków naukowych z Polski. Tematyka wykładów zostanie dopasowana do wieku dzieci. Podczas zajęć studenci poszerzają swoją wiedzę o aspekty, których nie obejmuje tradycyjne szkolne nauczanie. Bezpośredni kontakt z profesorami i specjalistami z wąskich dziedzin wiedzy  sprawia, że nauka staje się bliska, inspirująca i przydatna na co dzień.

Imieniny: Emila, Neleny, Romy Pogoda

Kierunek wiatru: pół-wsch.