pwsz legnica
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Puchar Polski w Scrabble został w Legnicy !

Puchar Polski w Scrabble został w Legnicy !Po raz kolejny Legnica była areną słownych zmagań za sprawą IV. Pucharu Polski w Scrabble. W dniach 12-13 października br. 48 graczy rywalizowało o Puchar Polski oraz o tytuł Mistrza Ziemi Legnickiej. Turniej podobnie jak w przypadku wcześniejszych edycji rozgrywany był pod patronatem Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy.
Puchar Polski to po Mistrzostwach Polski druga najbardziej prestiżowa impreza scrabblowa w naszym kraju. Kolejny rok z rzędu najlepszego gracza w tych rozgrywkach poznaliśmy w Legnicy.

Na turniej stawiło się między innymi siedmiu zdobywców tytułu Mistrza Polski oraz pięciu zdobywców Pucharu Polski, w tym obrońca z 2012 roku – Dariusz Kosz. Pojawiło się także trzech debiutantów, którzy chcieli spróbować swoich sił na ogólnopolskim turnieju.

Turniej i Puchar Polski PWSZ im. Witelona w Legnicy wygrał legniczanin Krzysztof Obremski. To jego drugie zwycięstwo w karierze. W finale pokonał on Łukasza Bobowskiego z Krakowa 2:0. Puchar Polski w Scrabble został w Legnicy !

W rozgrywanych równolegle V. Mistrzostwach Ziemi Legnickiej o Puchar Hotelu Gwarna zwyciężył Bartosz Morawski z Gliwic. Drugie miejsce zajął Rafał Wesołowski z Warszawy, a trzecie Tomasz Zwoliński ze Skierd.

Scrabble to gra, która zyskuje coraz większą popularność. To świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną lub znajomymi. Grają w nią dzieci jak i dorośli. Gra w scrabble powstała w 1931 roku. Wymyslił ją, bezrobotny w tym czasie, architekt Alfred Mosher Buttsa z Rhinebeck w stanie Nowy Jork, który opatrzył swoje dzieło nazwą Criss-Cross. Wartość punktową liter ustalił obliczając częstotliwość ich występowania na okładce New York Timesa.

Puchar Polski w Scrabble został w Legnicy !Od tego czasu wartości nigdy nie uległy zmianie (pomijając wydania gry w innych językach). Grę zaczęto sprzedawać po raz pierwszy w roku 1946 pod nazwą Lexico, jako produkt spółki, specjalnie w tym celu utworzonej przez Buttsa wraz z emerytowanym urzędnikiem państwowym, Jamesem Brunotem.

W roku 1948 prawa do gry nabyła firma Selchow & Righter, która uruchomiła jej masową produkcję pod nazwą Scrabble. Butts otrzymywał 5 centów od każdego sprzedanego egzemplarza. Do śmierci Buttsa w 1993 na całym świecie sprzedano ponad 100 mln egzemplarzy.