pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Wojska Sowieckie w Polsce

Wojska Sowieckie w Polsce26 listopada 2013 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnic odbędzie się konferencja naukowa pn. „Wojska Sowieckie w Polsce 1945 – 1993”.  W pierwszym dniu zaplanowano obrady naukowców zajmujących się tą problematyką a na kolejny – 27 listopada – wycieczkę po Legnicy dla uczestników zainteresowanych obejrzeniem miejsc związanych ze stacjonowaniem wojsk radzieckich.

17 września 2013 r. minęła dwudziesta rocznica oficjalnego pożegnania przedstawicieli wojsk rosyjskich w Polsce, które niemal przez pół wieku stacjonowały na ziemiach polskich. Ta uroczystość odbyła się w Belwederze z udziałem prezydenta Lecha Wałęsy, a w przeddzień tego wydarzenia z Legnicy odjechał ostatni transport Północnej Grupy Wojsk.

Pobyt wojsk sowieckich na obszarze państwa polskiego był konsekwencją powojennego układu międzynarodowego, a ponadto stanowi dowód niesuwerenności PRL. Najsilniej skutki pobytu tych wojsk były odczuwalne w miejscach ich bezpośredniego stacjonowania. Szczególne miejsce na powojennych mapach Europy zajmowała Legnica. W tym mieście stacjonował sztab Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej i dowództwo 4.Armii Lotniczej, a w latach 1984-1990 - Naczelne Dowództwo Zachodniego Teatru Działań Strategicznych. W związku z tym Legnica zyskała nawet miano „Małej Moskwy”.

Mając powyższe na względzie, środowisko naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy w 20 rocznicę wyjścia wojsk rosyjskich z Polski postanowiło zorganizować konferencję, której celem jest zaprezentowanie wyników badań dotyczących różnorodnych zjawisk związanych z pobytem oraz okolicznościami wycofania tych wojsk z ziem polskich.

Organizatorzy mają nadzieję, że konferencja przyczyni się do spopularyzowania wiedzy o ważnych zagadnieniach dotyczących tego trudnego epizodu w dziejach państwa polskiego.

Do udziału w konferencji i dyskusji zaproszeni zostali przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych zarówno z kraju jak i z zagranicy. Proponowane obszary badań obejmują zagadnienia: militarne, polityczne, prawne, społeczne, gospodarcze oraz z zakresu kultury, oświaty i wychowania.

Termin konferencji ustalono na 26 i 27 listopada 2013 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy.

Szczegóły na www.konferencje.pwsz.legnica.edu.pl.

2013-10-28

(mir)

<< POWRÓTImieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u