pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Wojska Sowieckie w Polsce w latach 1945-1993

Wojska Sowieckie w Polsce w latach 1945-199326 listopada br. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy odbywać się będzie konferencja naukowa pt. „Wojska sowieckie w Polsce w latach 1945-1993”.

Idea organizacji przedsięwzięcia jest związana z dwudziestą rocznicą oficjalnego pożegnania przedstawicieli wojsk rosyjskich w Polsce, które przez niemal pół wieku stacjonowały na ziemiach polskich. Rocznica ta obchodzona była 17 września 2013 r. czyli dokładnie dwadzieścia lat po uroczystościach w Belwederze. 17 września 1993 roku ówczesny Prezydent RP Lech Wałęsa przyjął i pożegnał grupę generałów, oficerów, żołnierzy i pracowników cywilnych PGW opuszczających terytorium Polski. W przeddzień tego wydarzenia z Legnicy odjechał ostatni transport Północnej Grupy Wojsk.Wojska Sowieckie w Polsce w latach 1945-1993

Mając powyższe na względzie, środowisko naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy w 20 rocznicę wyjścia wojsk rosyjskich z Polski postanowiło zorganizować konferencję międzynarodową, której celem jest zaprezentowanie wyników badań dotyczących różnorodnych zjawisk związanych z pobytem oraz okolicznościami wycofania tych wojsk z ziem polskich.

Pobyt wojsk sowieckich na obszarze państwa polskiego był konsekwencją powojennego układu międzynarodowego, a ponadto stanowi dowód niesuwerenności PRL. Najsilniej skutki pobytu tych wojsk były odczuwalne w miejscach ich bezpośredniego stacjonowania. Szczególne miejsce na powojennych mapach Europy zajmowała Legnica. W tym mieście stacjonował sztab Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej i dowództwo 4.Armii Lotniczej, a w latach 1984-1990 - Naczelne Dowództwo Zachodniego Teatru Działań Strategicznych. W związku z tym Legnica zyskała nawet miano „Małej Moskwy”.

(pk)

ZOBACZ SZCZEGÓLOWY PROGRAM KONFERENCJI

<< POWRÓT
Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u