pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Uniwersytet Trzeciego Wieku z wizytą w Muzeum Miedzi w Legnicy

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy w nowym roku akademickim 2013/2014  rozpoczęli kolejny cykl „Spotkań ze sztuką”.

Uniwersytet Trzeciego Wieku z wizytą w Muzeum Miedzi w LegnicySłuchacze UTW 4 grudnia 2013 roku odwiedzili Muzeum Miedzi w Legnicy, w którym mieli możliwość obejrzenia trzech wystaw czasowych oraz dwóch wystaw stałych.

Wystawa czasowa pt. „Ginące zawody – Kotlarstwo” powstała w wyniku spotkania dwóch kolekcjonerskich pasji - prywatnej i muzealnej. Metaloplastyk z Siedlec, Bernard Nowakowski od ponad 35 lat gromadzi narzędzia, którymi posługiwali się rzemieślnicy trudniący się kotlarstwem. Przedmiotem jego kolekcjonerstwa są także wyroby kotlarskie.

Na ekspozycji słuchacze mieli możliwość obejrzenia naczyń kuchennych oraz innych przedmiotów używanych w gospodarstwie domowym z miedzianej blachy, wykonanych techniką kucia.

„Polski pejzaż. Malarstwo Stefana Chabrowskiego” to kolejna z wystaw prezentowanych w legnickim Muzeum. Twórczość tego artysty kontynuuje najlepsze tradycje polskiego malarstwa pejzażowego. W przesyconych światłem krajobrazach pobrzmiewają echa twórczości polskich pejzażystów II połowy XIX wieku.Uniwersytet Trzeciego Wieku z wizytą w Muzeum Miedzi w Legnicy

Płótna Stefana Chabrowskiego przyciągają wzrok wysublimowaną i wysmakowaną paletą barw, emanując łagodnością i spokojem. Malarz preferuje szczególnie ciepłe tonacje zawężone do monochromu, zniuansowanego z dużym wyczuciem. Stosuje wyszukane i bogate gradacje  tonów pośrednich: ciepłych brązów, złocistych ugrów, oliwkowych zieleni czy srebrzystych szarości.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz zbiorów Autora.

Kolejne ekspozycje to pierwsza w Polsce duża wystawa poświęcona modzie dziecięcej. Celem kuratorek wystawy pt. „Dawna moda dziecięca XVII-XX wieku” było nie tylko pokazanie cennych i niezwykle rzadkich eksponatów, ale również wskazanie czynników, które miały wpływ na kształtowanie się mody dziecięcej.

Słuchacze  zwiedzili także dwie  wystawy stałe: „Akademia Rycerska w Legnicy. Dzieje gmachu i instytucji” prezentująca historię monumentalnego gmachu  oraz wystawę „Legnica. In ictu oculi (Legnica. W mgnieniu oka)”, ukazująca dzieje miasta i jego mieszkańców od średniowiecza po współczesność.

2013-12-12

(biblioteka)

<< POWRÓTImieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u