W piątek poznany Legnicką Książkę Roku 2013Już po raz trzeci w naszym Mieście zostanie wybrana
Legnicka Książka Roku 2013. Zwycięzcę poznanym w piatek, 24 stycznia 2014 r. podczas Koncertu Noworocznego w wykonaniu uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Muzycznych, Zespołu Pieśni i Tańca
„Legnica”, Klubu Tańca Towarzyskiego
„Impuls” w Prochowicach oraz OCELOT - Fundacja Wspierania Kultury Ruchu.
Kapituła konkursu Legnickiej Książki Roku 2013 z pośród 32 zgłoszeń nominowała 6 pozycji, wśród których znalazła się publikacja Wydawnictwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy pt.
Wojska Radzieckie w Polsce 1939-1993. 
Nominacje do tytułu przyznała kapituła w składzie: Dorota Purgal, przewodnicząca, Bogumiła Słomczyńska, Czesław Pańczuk, Grzegorz Chmielowski i Mieczysław Pytel. Kapituła dokonała przeglądu i oceny wydawnictw które ukazały się w 2013 roku, przedłożonych do wglądu przez organizatorów – Legnicką Bibliotekę Publiczną i Muzeum Miedzi w Legnicy. Ocenie poddano książki bądź związane treściowo z Legnicą, bądź napisane przez legnickiego autora, lub wydane w Legnicy.
Kapituła kierowała się następującymi kryteriami doboru: staranność edytorska: estetyka – szata graficzna, staranność redakcyjna, atrakcyjność tematu, wartość poznawcza i wartość artystyczna, oryginalność, efekt indywidualnej pracy osoby lub zespołu, oddziaływanie na społeczność miasta, regionu, kraju.
Wojska Radzieckie w Polsce 1939-1993 zostały napisane pod redakcją prof. dra hab. Stanisława Dąbrowskiego, dr hab. Kazimiery Jaworskiej oraz dra Wacława W. Szetelnickiego. W prezentowanej pracy zamieszczono kilkanaście artykułów poświęconych niektórym szczegółowym zagadnieniom związanym z pobytem wojsk radzieckich w Polsce. Stanowią swojego rodzaju uzupełnienie i egzemplifikację wzmiankowanych we wcześniejszych publikacjach faktów i treści. Weryfikują też wcześniej eksponowane niektóre opinie i tezy. W tym wyraża się ich wartość naukowa i poznawcza. Powinny być inspiracją do dalszych badań dotyczących powojennej roli Armii Radzieckiej, jej służb specjalnych, ich wpływów na sytuację międzynarodową, w tym na stosunki polsko-radzieckie, a także na sytuację wewnętrzną w samym Związku Radzieckim i państwach od niego uzależnionych.
Praca podzielona jest na cztery części. W pierwszej zaprezentowana została
Armia Czerwona i cele jej stacjonowania na ziemiach polskich w latach 1945-1993. Druga część koncentruje się na zagadnieniach pod wspólnym tytułem
Armia Czerwona – historia, gospodarka, polityka. O
Innych aspektach stacjonowania wojsk radzieckich w Polsce mowa jest w części trzeciej. Publikację zamykają
Komunikaty.Przygotowując prezentowany zbiór opracowań autorzy i wydawcy kierowali się myślą, iż inicjatywę tę uzasadniają zarówno motywy naukowe i poznawcze jak i w szczególności społeczno-wychowawcze, że publikacja ta dotrze do szerszego grona czytelniczego oraz skłaniać będzie do refleksji nad stosunkami polsko-radzieckimi i polsko-rosyjskimi.
2014-01-21
(pk)
<< POWRÓT