pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Jammowanie z Komedą !

Jammowanie z Komedą !W piątkowy wieczór, 11 kwietnia 2014 r. w Domu Studenta PWSZ im. Witelona w Legnicy odbędzie się kolejny cykl spotkań Witelon Jam Session.

Tym razem jammowanie będzie poświecone twórczości Krzysztofa Komedy –  jednemu z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej, słynnemu polskiemu jazzmanowi, który wywarł istotny wpływ na ukształtowanie się oryginalnego stylu, określanego jako polska szkoła jazzu. Po tragicznej śmierci artysty w 1969 roku, jego twórczość miała wpływ na rozwój międzynarodowej sceny jazzowej, zwłaszcza awangardy lat 70. XX wieku.

Krzysztof Komeda był absolwentem konserwatorium muzycznego w Poznaniu. Jego młodzieńcze zainteresowania muzyczne przekształciły się w wielką fascynację jazzem. Współpracował m.in. z pierwszy powojennym zespołem jazzowym „Melomani”. Wielką karierę Komedy zapoczątkował występ na Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 roku wraz z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim.

Liczne koncerty i wyjazdy zagraniczne spowodowały, że Komeda zaczął poszukiwać nowych inspiracji i rozwiązań. Zainteresowała go muzyka filmowa. Powstały ilustracje muzyczne do filmów Wajdy, Morgensterna, Nasfetera. Współpraca kompozytora z Romanem Polańskim zaowocowała powstaniem wspaniałej muzyki do takich obrazów jak „Nóż w wodzie”, czy „Dziecko Rosemary”.

Komeda był niepowtarzalny w tym, co robił. Jego muzyka stwarzała wyjątkową atmosferę, a swoisty klimat nadawał filmom nowy, poetycki wymiar. W 1968 roku w Los Angeles uległ tragicznemu wypadkowi. Po przewiezieniu do kraju zmarł 23 kwietnia 1969 roku.

Młodzi muzycy, którzy wystąpią podczas Witelon Jam Session swoim graniem chcą upamiętnić tego wybitnego Polaka i oddać mu hołd. Dla wielu z nich bowiem przygoda z muzyką zaczęła się dzięki twórczości Krzysztofa Komedy.

2014-03-27

(pk)

<< POWRÓT
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u