pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
UTW kontynuuje „Spotkania za sztuką”

UTW kontynuuje „Spotkania za sztuką”W ramach cyklu „Spotkań ze sztuką” słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im Witelona w Legnicy, 5 marca 2014 roku  kolejny raz odwiedzili Muzeum Miedzi w Legnicy, w którym obejrzeli dwie wystawy czasowe.

Pierwsza pt. „Podziały światła –witraże” to prace Magdaleny Olgi Koniecznej - artystki na co dzień mieszkającej i pracującej w Bolesławcu. Autorce prezentowanych na wystawie prac, witraż – obraz „światłem malowany” -  nieodmiennie kojarzy się z właściwym Średniowieczu pojęciem Caritas – pojawiającym się zawsze tam, gdzie  mowa o pięknie duchowym bądź fizycznym.

Metafizyka światła przetłumaczona została na język sztuki w witrażu, który umożliwił zupełnie nowe odczytanie roli koloru w kształtowaniu przestrzeni Sacrum. Jednak nie tylko znaczenie światła w  kompozycji witrażu cofa nas ku Średniowieczu ale również  proces technologiczny powstawania witrażu, który właściwie bez większych zmian, przetrwał do dzisiaj. UTW kontynuuje „Spotkania za sztuką”

Podobnie jak w czasach swojego rozkwitu, tak i dzisiaj witrażownictwo jest przede wszystkim rzemiosłem; podobnie jak dawniej – dyscyplinuje i sprawia, że nie można pójść tutaj na skróty. Jedyna różnica jaka wytworzyła się na przestrzeni wieków nie dotyczy więc warsztatu, lecz nowego podejścia artysty do tematu i formy plastycznej.
Witraże Magdaleny Olgi Koniecznej mają swój początek w naturze, potem już bawiąc się kolorem, kształtem poddają się delikatnym syntezom artystki. Światło  przepuszczone jest  poprzez rysunek ołowiu,  tworząc „podziały”.

UTW kontynuuje „Spotkania za sztuką”

Z kolei druga wystawa – „Był bal… moda na karnawał” prezentuje bogactwo XIX-wiecznych rycin z propozycjami kostiumów maskaradowych oraz oryginalne stroje i akcesoria balowe.

Bale kostiumowe, które kiedyś były przywilejem arystokracji, w XIX wieku stały się  niezwykle popularne w szerszych kręgach społecznych, co spowodowało wzrost zapotrzebowania na atrakcyjne propozycje przebrań. Przeważnie bal organizowany był jako ostatnie wydarzenie towarzyskie karnawału, który traktowano z wielką powagą. Uszycie stosownych kostiumów zajmowało nierzadko wiele tygodni, poprzedzone było wyszukiwaniem odpowiednich wzorów, fasonów i  studiami antykwarycznymi. Komercyjna wypożyczalnia kostiumów stanowiła ostatnią deskę ratunku dla opieszałych lub niezdecydowanych. Żurnale publikowały liczne ryciny, a nawet całe tematyczne teki graficzne z propozycjami kostiumów, opracowywano także specjalne poradniki i broszury.

2014-04-15

(bu)

<< POWRÓTImieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u