pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Rajd AKT po podziemiach Osówki

Kiedy las zmienił zieloną szatę na kolorowe wdzianko, wiatr zatrząsł kasztanami pod stopy a poranki stały się rześkie i mgliste, studenci z Akademickiego Klubu Turystycznego wyruszyli  na kolejną wyprawę.

Docelowym miejscem październikowego rajdu był podziemny kompleks Osówka w Górach Sowich.

W sobotę 23 października o świcie szesnastoosobowa grupa studentów PWSZ im. Witelona w Legnicy wyruszyła szynobusem z Legnicy do Głuszycy. Po dotarciu na miejsce udali się na pieszą wędrówkę przez Walim w stronę Osówki. W słoneczne kolorowe popołudnie dotarli pod podziemny kompleks Osówka, znajdujący się niewiele ponad kilometr na południowy-wschód od miejscowości Kolce. Na miejscu czekał przewodnik, który wprowadził rządnych przygód studentów na ekstremalną wyprawę do przeszłości.

MrRajd AKT po podziemiach Osówkioczne podziemia kompleksu Osówka są systemem tajemniczych korytarzy i betonowych hal, których dokładny cel i zastosowanie jest utrzymywany do dzisiejszego dnia w tajemnicy. Niektórzy twierdzą iż miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera, inni przekonani są o zastosowaniu hali dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni. Po wysłuchaniu historii opowiedzianej przez przewodnika grupa musiała przebrnąć przez zalany wodą korytarz. Do pokonania miała ciemny tunel, przez który stąpając po deskach i trzymając się lin, musiała dotrzeć do przewodnika. Największa uwagę przyciągnęły dwa obiekty zwane umownie: „Kasyno” (50m. dł. posiadające otwory okienne, monolityczny stop żelbetonowy, przewody kominkowe, rury instalacyjne oraz wewnętrzne ocieplenie z płyt wiórowo-cementowych. i „Siłownia” (blok betonowy, składający się ze zbiorników oraz pomieszczeń do których prowadzą włazy ze stalowymi klamrami).


Po wyjściu na powierzchnię udali się w dalszą wędrówkę leśnymi ścieżkami, podziwiając obiekty naziemne sztolni. Około godziny 20 dotarli do miejscowości Rzeczka, gdzie w Ośrodku Wypoczynkowym zjedli ciepły obiad i udali się do pokoi na podsumowanie pierwszego dnia wyprawy. Nazajutrz, po śniadaniu wyruszyli ponownie na szlak, udając się na dobrze im już znaną Wielką Sowę (1015 m. n. p. m.). Schodząc ze szczytu żółtym szlakiem łączącym się z fioletowym, udali się wprost do Dzierżoniowa na szynobus do Legnicy. Tym optymistycznym akcentem zakończył się „Rajd AKT po podziemiach Osówki.”

<< POWRÓT

Rajd AKT po podziemiach OsówkiImieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u