pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
„Wampiry na PWSZ” wstępem do Juwenaliów 2014

„Wampiry na PWSZ” wstępem do Juwenaliów 2014Jednym z wydarzeń w ramach przedbiegów juwenaliowych są organizowane od kilku lat akcje zbiórki krwi na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Tak też było 13 maja bieżącego roku, kiedy Samorząd Studencki w ramach przedbiegów juwenaliowych postanowił zorganizować kolejną akcję tego typu. W akcję, tradycyjnie angażują się pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu o/z Legnica.

Tym razem udało się zebrać 16 litrów tego cennego płynu od 36 osób – zarówno studentów jak i pracowników naszej Uczelni. Równocześnie prowadzono badanie krwi, mierzono ciśnienie a także rejestratrowano potencjalnych dawców szpiku kostnego do bazy „Fundacji DKMS Wspólnie przeciw białaczce”.

Osoby, które zgłosiły się by oddać w tym dniu krew, musiały posiadać przy sobie dowód osobisty oraz być zdrowe, wypoczęte i po lekkim posiłku. „Wampiry na PWSZ” wstępem do Juwenaliów 2014

Wśród wielu osób, które przystąpiły do oddania krwi byli zarówno „weterani” zbiórek jak i osoby, które zgłosiły się po raz pierwszy. Badania tych drugich obejmowały grupę krwi oraz hemoglobinę. Natomiast jeśli systematycznie oddaje się krew, badany jest tylko poziom hemoglobiny (wówczas próbka krwi może być pobierana nie z żyły, ale z palca) lub morfologia krwi, gdyż raz w roku każdemu dawcy wielokrotnemu należy oznaczyć pełną morfologię krwi.

Podczas donacji pobierane są również próbki krwi do badań pozwalających zdiagnozować, czy nie jest się nosicielem niektórych chorób zakaźnych. Nie wymaga to dodatkowego nakłuwania żyły, gdyż do badań wykorzystuje się krew pobieraną do worka. Badania te obejmują: test kiłowy, antygen HBs, DNA-HBV, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV oraz RNA HIV.

Po oddaniu krwi otrzymuje się posiłek regeneracyjny o wartości 4 500 Kcal (może to być np. 8 tabliczek czekolady), zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi, legitymację Honorowego Dawcy Krwi (w niektórych miejscach legitymacja wydawana jest dopiero podczas kolejnej donacji).

2014-05-27

(pk)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓT
Imieniny: Flicyty, Kajetana, PauliWortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u