pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Na studia do Chorwacji !

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy zawarła umowę o współpracy z Josip Juraj Strossmayer University of Osijek w Chorwacji. Porozumienie dotyczy wysyłania i przyjmowania studentów oraz nauczycieli akademickich w ramach programu Erasmus - „Uczenie się przez całe życie” (Lifelong Learning Programme) w latach 2014-2021.

Osijek jest największym miastem regionu, a zarazem centrum kultury i nocnego życia, idealnym miejscem odkrywania wspaniałości przyrody i frykasów tradycyjnej slawońskiej kuchni. Osijek leży nad rzeką Drawą, a powstał na obszarze dawnej rzymskiej kolonii Mursa.

Historia szkolnictwa wyższego na tym obszarze sięga roku 1707 roku, kiedy to powstała pierwsza Uczelnia - Wyższa Szkoła Teologiczna, która oferowała trzyletni kurs studiów filozoficznych. Niedawna historia szkolnictwa wyższego w Osijek rozpoczęła się w 1959 roku, kiedy to Uniwersytet w Zagrzebiu założył Ośrodek studiów niestacjonarnych w Osijek jako oddział Wydziału Ekonomii w Zagrzebiu.

Inicjatywa powstania Uniwersytetu w Osijek sięga 1975 roku. W dniu 26 marca 1975 r. Parlament Chorwacji (Sabor) wyraził zgodę na uruchomienie Uniwersytetu  w Osijek. Dopiero w roku 1990 podjęto decyzję o umieszczeniu nazwy Josip Juraj Strossmayer w imieniu uczelni. Joseph George Strossmayer (Josip Juraj) był biskupem i teologiem, politykiem i mężem stanu. Był jednym z najbardziej znanych na świecie Chorwatów, znany jako promotor kultury chorwackiej i trybuna ludowego, którego całe życie było poświęcone nauce. Strossmayer był prawdziwym prekursorem nowoczesnych, ekumenicznych poszukiwań dla zjednoczenia i otwartego dialogu. Dążył do jedności i współpracy pomimo różnic, odrzucając historyczne nieporozumienia i konflikty.

Dziś Uniwersytet w Osijek rozwinął się w nowoczesne, europejskie centrum wiedzy, badań i rozwoju. Uniwersytet składa się z 11 wydziałów,  5 wydziałów uniwersyteckich i Akademii Sztuk Pięknych, które prowadzą kształcenie na studiach licencjackich, magisterskich i podyplomowych w następujących dziedzinach: nauki przyrodnicze, nauki społeczne, biomedycyna i medycyna, nauki biotechnologiczne, nauki społeczne, nauki humanistyczne i sztuka. Istnieją również badania w ramach dziedzin interdyscyplinarnych.

Miłośnicy historii i kultury spodoba się miejscowa katedra, pałac Pejačević, Chorwacki Teatr Narodowy oraz arcyciekawe muzea. W pobliżu najważniejszego placu miejskiego ulokowanego na tzw. Górnym Mieście, czyli w ścisłym centrum Osijeku, znajdują się ponadto liczne sklepy i restauracje. To najważniejsze w regionie miasto, będące zarazem ośrodkiem gospodarczym, kulturowym i akademickim. Miłośnicy dobrej kuchni w którejś z wielu restauracji czy gospodarstw wiejskich mogą skosztować wspaniałych regionalnych potraw – pieczonej wieprzowiny, dziczyzny czy którejś z wyśmienitych potraw rybnych.

Informacje dotyczące zasad wyjeżdżania studentów na naukę za granicę dostępne są na stronie bw.pwsz.legnica.edu.pl

2014-06-17

(pk)

<< POWRÓT
Imieniny: Marty, Konstantego, Olafa
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u