pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Goście z Karlsruhe w ALO

Akademickie Liceum Ogólnokształcące działające przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy gościło, w dniach od 28 do 31 maja 2014 roku, uczniów z partnerskiej szkoły Markgrafen -Gimnasium w Karlsruhe.

Program wizyty rozpoczął się od spotkania z władzami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy dr Heleną Babiuch prorektor ds. dydaktyki i studentów, prof. dr. hab. inż. Jerzym Pietkiewiczem prorektorem ds. nauki i współpracy z zagranicą oraz mgr. Jerzym Stefaniakiem prezesem Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im Witelona w Legnicy „Wspólnota Akademicka”.  Dzień ten zakończyła wycieczka po najpiękniejszych zakątkach naszego miasta. Goście z Niemiec mieli okazje zwiedzić najciekawsze zabytki Legnicy i poznać jego współczesne oblicze.

Goście z Karlsruhe w ALONastępnego dnia gimnazjaliści wraz z opiekunami złożyli wizytę w legnickim Ratuszu, gdzie gości z Niemiec przyjął Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. Przedstawił on dokonania miasta w ostatnich latach i omówił międzynarodową współpracę grodu nad Kaczawą z miastami partnerskimi.

Na dalszą część dnia przygotowano kilka atrakcji m.in.: lekcję języka japońskiego w ALO, połączoną z  tradycyjną ceremonią parzenia zielonej herbaty oraz nauką origami. Zajęcia poprowadziła  rodowita Japonka Shizuka Ito. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także zajęcia w pracowni biologicznej, których głównym założeniem  było oglądanie preparatów mikroskopowych, przygotowanych przez mgr inż. Małgorzatę Górę – nauczycielkę biologii i przyrody w ALO. Natomiast w pracowni chemicznej odbywały się  warsztaty pod nazwą „Zrób sobie krem”, które stanowiły skrót autorskiego programu dr Grażyny Sondel – nauczycielki wychowania fizycznego w ALO.Goście z Karlsruhe w ALO

Dwa kolejne dni partnerskiej wizyty upłynęły pod znakiem wycieczek. W piątek zorganizowano wyjazd  m.in. do Karpacza, gdzie uczestnicy wymiany zwiedzali Leśny Bank Genów w Kostrzycy oraz Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach, a w sobotę pojechali na  warsztaty ekologiczne do Krzyżowej, gdzie pracowano nad wspólnym  projektem pod tytułem „ Ochrona środowiska przyrodniczego i kulturowego wspólnym celem ludzkości”.

Wieczorem pożegnano gości z Niemiec, niejedna łza w oku się zakręciła, szybko zawiązały się przyjaźnie, które miejmy nadzieję przetrwają. Program współpracy został dofinansowany przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży, a partnerem w przygotowanym przez ALO projekcie, było I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Legnicy.

2014-06-30

(mir)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓT
Imieniny: Ludomira, Makarego, WilianyWortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u