pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Podpisanie umowy o współpracy z Uniwersytetem w Wuhan

Podpisanie umowy o współpracy z Uniwersytetem w Wuhan16 czerwca 2014 r. podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Witelona w Legnicy a Południowo-Centralnym Uniwersytetem Stosunków Międzynarodowych w Wuhan w Chinach (South-Central University for Nationalities). Pod dokumentem podpisy złożyli  prof. dr hab. inż. Ryszard K. Pisarski - Rektor naszej Uczelni oraz  Chen Dayun – Przewodniczący Rady Uniwersytetu.

Porozumienie ma służyć wspieraniu kontaktów między nauczycielami akademickimi i studentami obu uczelni, a w szczególności poszerzaniu wiedzy o obu krajach, o strukturach administracyjnych i o kulturze, kształceniu i dokształcaniu pracowników administracji. Ponadto obie strony zadeklarowały, że dołożą wszelkich starań w zakresie nawiązywania współpracy w dziedzinie  nauczania i badań.

Współpraca ma przede wszystkim obejmować: wymianę nauczycieli akademickich, pracowników naukowych, studentów i innych słuchaczy; seminaria; wzajemną wymianę doświadczeń, informacji, dokumentów i materiałów oraz realizację wspólnych programów i projektów edukacyjnych i badawczo-naukowych.

Porozumienie reguluje także organizację programu wymiany pomiędzy dwoma ośrodkami naukowymi. Pobyty nauczycieli akademickich, pracowników naukowych i innych przedstawicieli Uczelni  ustalono na okres  jednego tygodnia, podczas którego będą oni prowadzić zajęcia i poznawać metody dydaktyczne i badawcze danej uczelni. Osoby odwiedzające są gośćmi Uczelni zapraszającej, która ponosi koszty pobytu. Koszty podróży ponosi instytucja delegująca. W przypadku dłuższych pobytów zawierane będą odrębne porozumienia. W przypadku wymiany w ramach programów wspierających  mogą obowiązywać inne ustalenia.

Z kolei wymiana studentów powinna być poprzedzona wcześniejszymi ustaleniami dotyczącymi planów i programów studiów. Przyjmująca uczelnia zobowiązuje się udokumentować wyniki osiągnięte przez studenta. Kwestia uznania wyników studentów w kraju goszczącym musi być wyjaśniona przed pobytem. Obie instytucje udzielą studentom pomocy przy znalezieniu zakwaterowania i zagwarantują im indywidualną opiekę. Studenci biorący  udział w wymianie nie ponoszą żadnych opłat z tytułu studiowania w kraju goszczącym.

W podpisaniu porozumienia uczestniczyli przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych prowadzonych na chińskim Uniwersytecie: prof. Tang Hequing – chemia stosowana, prof. Liu Haihua – inżynieria biochemiczna, prof. Li Jihe – etnologia, prof. Li Junjie – ekonomia oraz tłumaczka Sun Xiaoli – zajmująca się na co dzień sprawami edukacji międzynarodowej. Z kolei ze strony naszej Uczelni w spotkaniu wzięli również udział mgr Jerzy Stefaniak – zastępca kanclerza oraz dr Paweł Kobes.

W dalszej części goście z Chin zwiedzili kampus PWSZ im. Witelona w Legnicy, gdzie między innymi zapoznali się z warunkami realizacji programów kształcenia na poszczególnych wydziałach i kierunkach oraz bazą materialną. Na zakończenie wizyty odbyła się krótka wycieczka po Legnicy.
                         
(pk)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓT
Imieniny: Bogumiła, Eweliny, MirosławaWortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u