pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Współdziałanie służb w czasie katastrof drogowych

Współdziałanie służb w czasie katastrof  drogowychPonad pięćdziesiąt osób wzięło udział w debacie pt. „Współdziałanie służb w czasie katastrof drogowych”. Pomysł legnickich policjantów i strażaków przy udziale pracowników Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy zachęcił do dyskusji przedstawicieli lokalnych samorządów, zarządców dróg, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz służb weterynaryjnych i służby zdrowia.

Wszystkich przybyłych przywitał bryg. Adam Konieczny, Komendant Miejski PSP w Legnicy, mł. insp. Marcin Wysocki zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Legnicy i dr Helena Babiuch prorektor ds. dydaktyki i studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy.

Jako pierwszy głos zabrał dr Wacław Szetelnicki z naszej Uczelni. Omówił on zachowania do jakich dochodzi podczas wypadków i innych zdarzeń na drogach. Przede wszystkim skupił się na postawach przypadkowych światków takich zdarzeń, którzy najczęściej nie reagują widząc podobne sytuacje. Przywołał również własne doświadczenia i obserwacje zachowań zarówno przechodniów jak i służb porządkowych wzywanych na miejsce zdarzenia.
Współdziałanie służb w czasie katastrof  drogowych
Następnie podinsp. Henryk Szewczuk z legnickiej policji przedstawił kilka charakterystycznych zdarzeń drogowych do których dochodziła na legnickim odcinku autostrady.  Legnicka komenda miejska, od 1 kwietnia, po zlikwidowaniu policji autostradowej,  przejęła zarządzanie odcinkiem autostrady A4 od Zgorzelca do terenu, którym zarządza policja wrocławska. W razie poważniejszego zdarzenia drogowego to właśnie legniccy policjanci pracują przy usuwaniu jego skutków w okolicznych powiatach, ponieważ te nie dysponują odpowiednim do tego sprzętem.

Prezentacja dokumentowała nie tylko konkretne zdarzenia ale także ukazała jak reagują służby powołane do likwidacji zagrożeń spowodowanych wypadkami. Szczególnie dotyczy to zarządców dróg – GDDKiA.

Niemal każdego dnia dochodzi na podlegnickim odcinku autostrady A-4 do kolizji i wypadków. Do akcji wkracza wówczas nie tylko policja, straż pożarna i pogotowie ratunkowe ale także przedstawiciele lokalnych samorządów i instytucji zarządzających autostradą. Nie zawsze ich współpraca jest wzorowa.

Kolejne wystąpienie bryg. Adama Koniecznego komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy potwierdziło taką diagnozę.

- Mamy dość dużo problemów wynikających z działań poratowniczych albo tam gdzie nie ma konieczności przeprowadzania takich działań – powiedział komendant legnickiej straży. - Zarządcy dróg uporczywie twierdzą na przykład, że plamy, które wyciekły na jezdnię są zagrożeniem chemicznym, a w rozumieniu przepisów Ministerstwa Ochrony Środowiska tego typu substancje są normalną rzeczą eksploatacyjną i nie stanowią żadnego zagrożenia chemicznego, dopóki nie przedostaną się do gruntu. Zarządcy nie chcą przyjeżdżać do takich zdarzeń i to jest podstawowy problem.

Jak mówił  komendant Adam Konieczny obecność zarządcy drogi jest bezwzględnie konieczna podczas takich zdarzeń. To do jego obowiązków należy również wyznaczenie objazdów oraz zabezpieczenie i sporne uprzątnięcie terenu. Często zdarza się, że na przyjazd zarządcy trzeba czekać nawet kilka godzin, co dezorganizuje pracę pozostałych służb.

Współdziałanie służb w czasie katastrof  drogowychW usuwaniu skutków zdarzeń drogowych biorą udział nie tylko strażacy i policjanci, wielką rolę pełnią samorządy, które zajmują się rannymi w wypadkach udzielając im pomocy chociażby w formie transportu, czy noclegu.

Jako ostatni swoją prezentację przedstawił przedstawiciel GDDKiA, który odniósł się do wcześniejszych przykładów i omówił działania podejmowane przez zarządcę autostrady. Po wystąpieniach odbyła się debata.

2014-07-25

(mir)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓT

Imieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u