pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
X Akademickie Mistrzostwa Świata w Łucznictwie

Legnica w dniach 2-5 lipca bieżącego roku zamieniła się w stolicę łucznictwa. To za sprawą X Akademickich Mistrzostw Świata w Łucznictwie. Na kilka dni do naszego miasta zjechali reprezentanci 35 państw. W sumie w walce o laury zwycięstwa i trofea walczyło ponad 200 łuczników.

Było to kolejne wyróżnienie dla Legnicy, która w 2009 roku była gospodarzem jednej z rund łuczniczego Pucharu Europy Juniorów, a w 2011 roku Młodzieżowych Mistrzostw Świata. Dzięki temu i podobnym wydarzeniom można promować Legnicę jako miasto, które może być zapleczem sportowym, organizacyjnym i  hotelowym podczas organizacji innych przedsięwzięć.

Ceremonia otwarcia X Akademickich Mistrzostw Świata w Łucznictwie odbyła się 2 lipca na legnickim Rynku i była połączona z inauguracją XVII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”. Na początek ulicą Najświętszej Marii Panny przeszły wszystkie reprezentacje narodowe ze swoimi flagami oraz barwny korowód z muzyką i tańcami ludowymi przygotowanymi przez uczestników festiwalu „Świat pod Kyczerą”.

Podczas otwarcia Mistrzostw nie zabrakło przedstawicieli miasta, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy – dr Heleny Babiuch – prorektor ds. dydaktyki i studentów oraz mgra Roberta Burby – kanclerza i członków federacji FISU.

Następnie na scenie pojawili się m.in. Prezydent Miasta Legnicy – Tadeusz Krzakowski, reprezentantka Polski - Katarzyna Szałańska, prezes i trener legnickiego Strzelca - Józef Baściuk oraz członek komitetu wykonawczego FISU, Tai-Cheng Chen, który nie krył zadowolenia, że Legnica jest po raz trzeci gospodarzem tak wielkiej imprezy.

Sportowcy po zakończeniu ceremonii zwiedzali miasto, gdyż łucznicze zmagania rozpoczynały się dopiero w czwartek (3 lipca) na Stadionie Miejskim. Od rana do późnego popołudnia rozgrywana była indywidualna runda kwalifikacyjna oraz zespołowa runda eliminacyjna. Podobnie było w piątek, 4 lipca. Finały Mistrzostw i dekoracja medalistów wraz z ceremonią zamknięcia odbywały się w sobotę.

Pierwsze rozstrzygnięcia podczas X Akademickich Mistrzostw Świata w łucznictwie mogliśmy poznać już w czwartek. Dwa brązowe medale wywalczyła reprezentacja Włoch. W łukach klasycznych Włosi pokonali w meczu o brązowy medal Japonię 5:3. Polacy w składzie Adriana Żurańska i Paweł Marzec pożegnali się z imprezą w 1/4 finału. O złoto walczyła dalej Korea Południowa z Meksykiem.

W łukach bloczkowych Włosi również zdobyli brązowy medal. Polski mikst Magdalena Zarzycka i Jakub Hubeny w 1/8 finału przegrał z parą Natalia Avdeeva-Mikhail Filatov 8:13. Co ciekawe Rosjanie doszli aż do finału, w którym zmierzyli się z Koreą Południową.

W czwartek poznaliśmy również pary i drabinkę łuków klasycznych oraz bloczkowych.

W łukach klasycznych Kacper Sierakowski zmierzył się z Marcu Razvanem, Paweł Marzec z Mikaelem Danielssonem, Maciej Fałdziński z Alkiem Pottsem, natomiast wśród kobiet Paulina Tyszko z Briną Bozić, Joanna Rząsa z Daisy Laan, Adriana Żurańska z Siret Luik.

W łukach bloczkowych Krzysztof Janicki podjął Daniela Gregory’ego, Adam Kurek zmierzył się z Markusem Raymonem, Jakub Hubeny z Martinem Endrizzim, natomiast Katarzyna Szałańska spotkała się z Wang Chia-Yin, Renata Leśniak z Kim Hyeonju a Magdalena Zarzycka z Sofie Stahlkrantz.

W łukach klasycznych drużynowych Polacy w składzie: Paweł Marzec, Maciej Fałdziński, Kacper Sierakowski zmierzyli się w 1/8 finału z reprezentacją Malezji (Atiq Bazil Bakri, Haziq Kamaruddin, Muhammad Shaiffuddin Mohd Kamro), natomiast Polki (Adriana Żurańska, Paulina Tyszko, Joanna Rząsa) zmierzyły się z Czeszkami.

W łukach bloczkowych drużynowych polski zespół Magdalena Zarzycka, Renata Leśniak i Katarzyna Szałańska spotkała się w 1/4 finału z reprezentacją Włoch, natomiast Jakub Hubeny, Adam Kurek i Krzysztof Janicki zmierzyli się w 1/8 finału z reprezentantami Turcji.

W sobotę, 5 lipca poznaliśmy zwycięzców. Srebrny medal w łukach klasycznych Macieja Fałdzińskiego to jedyny krążek wywalczony przez polskiego zawodnika w X AMŚ.
Klasyfikację medalową wygrali łucznicy z Korei Południowej, którzy zdobyli siedem medali. Pięć medali zdobyli reprezentanci Meksyku, plasując się na drugim miejscu. Polacy zajęli szóste miejsce wraz z reprezentacjami Rosji i Malezji.

X Akademickie Mistrzostwa Świata w Łucznictwie wspierali wolontariusze z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, którzy należą do działającej na Uczelni organizacji. Dzięki tym i innym osobom, które poświeciły swój wolny czas Legnica odniosła sukces organizacyjny.

2014-07-25

(pk)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - otwarcie

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - treningi


ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - kwalifikacje

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - kwalifikacje

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - finały i ceremonia zamknięcia


<< POWRÓT

Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u