pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ im. Witelona w Legnicy zaprasza na Dolnośląski Festiwal Nauki !

PWSZ im. Witelona w Legnicy zaprasza na Dolnośląski Festiwal Nauki !W dniach 25-26 września br. w Centrum Konferencyjno-Widowiskowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy odbędzie się Dolnośląski Festiwal Nauki, w ramach którego na terenie naszej Uczelni będą miały miejsce wykłady, pokazy oraz prelekcje popularno-naukowe.

Wydarzenia w ramach Dolnoślaskiego Festiwalu Nauki w PWSZ im. Witelona w Legnicy prowadzone są przez nauczycieli akademickich naszej Uczelni, zarówno specjalistów i praktyków, reprezentujących różne dziedziny i dyscypliny nauki – psychologie, fizykę, medycynę, inżynierię, historię sztuki czy turystykę.

Ponadto, odwiedzający w tym dniu Uczelnię kandydaci na studia będą mogli zwiedzić kampus. W ramach „wycieczki” przyszli studenci będą mogli zobaczyć sale audiowizualne, siłownię, salę do fitness, kawiarenkę studencką, sale informatyczne, oraz czytelnię internetową. Uczniowie odwiedzą również bibliotekę uczelnianą oraz czytelnie naukową i komputerową, księgarnię, pracownie chemiczne, informatyczne, fizyczne oraz materiałoznawstwa.

Większe zorganizowane grupy pod opieką nauczyciela, które będą chciały zwiedzić Uczelnię prosimy o kontakt pod numerem telefonu 76 723 23 43 i 723 23 44.

Program:

25 września (budynek E – sala E 3):


- 9.00 – 10.00Zadziwiająca kariera machin wodnych i powietrznych w epoce informatyki – dr inż. Henryk Chrostowski, dr inż. Zygmunt Domagała

Wykład interaktywny dla potencjalnych inżynierów przedstawiający świat maszyn wodnych (hydraulicznych) i powietrznych w życiu każdego z nas i w warunkach przemysłowych. Pokazuje udział współczesnych technologii informatycznych w rozwoju tych z pozoru klasycznych maszyn i urządzeń od których dzisiaj zależy rozwój cywilizacyjny np. w obszarze energetyki, środków transportu a także bioinżynierii.

- 10.00 – 11.00Leki z domowej apteki: miód i produkty pszczele -  mgr inż. Ewelina Dymarska, dr inż. Małgorzata Janczar-Smuga, prof. dr hab. inz. Jerzy J. Pietkiewicz

Produkty pszczele jak i dyscyplina, która została stworzona na ich gruncie cieszy się ogromnym zainteresowaniem świata nauki. Obecnie apiterapia zajmuje znaczącą pozycję wśród współczesnych metod leczenia. Najcenniejszymi produktami przeznaczonymi do leczenia schorzeń wewnętrznych i zewnętrznych należy miód i propolis.

- 11.00 – 12.00Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych i dzieci z wykorzystaniem AED - mgr Aleksander Mickiewicz, mgr Aleksandra Wysowska

Przedstawienie przyczyn i objawów nagłego zatrzymania krążenia u osób dorosłych i dzieci. Omówienie postępowania w przypadku osoby nieprzytomnej. Prezentacja czynności na fantomie z użyciem AED. Czynny udział słuchaczy w ćwiczeniach na fantomie.

- 12.00 – 13.00Dolny Śląsk – Atlantyda XX wieku – mgr Dariusz Wędzina

W trakcie spotkania omówiony zostanie zaginiony świat wielowiekowego dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska. Omówione zostaną przyczyny i skutki tych zmian. Wykład oparty będzie o bogaty materiał ikonograficzny.


26 września (budynek E – sala E 3):


- 9.00 – 10.00Alkohol i jego ścieżki do rozumu – dr Joanna Żółtańska, dr Waldemar Michalczak

Wykład dotyczący historii alkoholu i jego wpływu na organizm ludzki w kontekście zagrożeń zdrowotnych i uzależnień.

- 10.00 – 11.00 Wyruszając na szlak turystyczny zadbajmy o swoje zdrowie - dr Waldemar Michalczak, dr Joanna Żółtańska

Treści wykładu dotyczą zasad zachowania bezpieczeństwa podczas uprawiania turystyki, zwłaszcza turystyki aktywnej.

- 11.00 – 12.00 Jakim językiem mówi do nas architektura – mgr Dariusz Wędzina

Wykład dotyczyć będzie uniwersalnego języka architektury, którego poznanie pozwala na czytanie jej jak otwartej księgi - niezależnie od miejsca, w którym obiekt architektoniczny się znajduje. Pokazana zostanie ciągłość pewnych form i ich uniwersalizm w różnych okresach stylowych. Podjęta zostanie próba ukazania pewnych semantycznych kodów, którymi posługiwali się architekci i zleceniodawcy.

- 12.00 – 13.00Wywieranie wpływy na ludzi w perspektywie socjologii – dr Jarosław Zagrobelny

Wykład przeznaczony dla dorosłych i uczniów szkół ponadgimnazjalnych dotyczy wywierania wpływu na ludzi w obrębie socjologii

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy na wykłady i prelekcje przyjmowane są pod numerami telefonu 76 723 23 43 i 723 23 44


26 września – pokazy laboratoryjne, budynek C – sala 25, laboratorium:


- 10.00 – 10.45 - „Magia eksperymentu – pokazy fizyczne” - mgr Jan Łużny

- 11.00 – 11.45 - „Magia eksperymentu – pokazy fizyczne” - mgr Jan Łużny

- 12.00 – 12.45 - „Magia eksperymentu – pokazy fizyczne” - mgr Jan Łużny

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy na pokazy w laboratorium pod numerem tel. 505 133 347 od 10 do 24 września 2014

2014-09-10

(pk)

<< POWRÓT
Imieniny: Ludomira, Makarego, WilianyWortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u