pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Tajemnice nauki zostały odkryte, czyli Festiwal Nauki w PWSZ im. Witelona w Legnicy

Tajemnice nauki zostały odkryte, czyli Festiwal Nauki w PWSZ im. Witelona w LegnicyW dniach 25-26 września br. w Centrum Konferencyjno-Widowiskowym Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy odbywała się XVII edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W jego ramach na terenie naszej Uczelni były organizowane wykłady, pokazy oraz prelekcje popularno-naukowe, które zgromadziły duża liczbę zainteresowanych tajnikami jakie przed nami skrywa nauka.

Wydarzenia w ramach Dolnoślaskiego Festiwalu Nauki w PWSZ im. Witelona w Legnicy prowadzone były przez naszych nauczycieli akademickich, będących zarówno specjalistami i praktykami w danej dziedzinie. Reprezentowali oni różne dyscypliny nauki – poprzez psychologie, fizykę i medycynę aż po inżynierię, historię sztuki czy turystykę. Tajemnice nauki zostały odkryte, czyli Festiwal Nauki w PWSZ im. Witelona w Legnicy

Dolnośląski Festiwal Nauki w naszej Uczelni zainaugurował wykład pt. dra inż. Krzysztofa Kędzi pt. Zadziwiająca kariera machin wodnych i powietrznych w epoce informatyki. Wykład prowadzony był w formie interaktywnej i przedstawiał świat maszyn wodnych (hydraulicznych) i powietrznych w życiu każdego z nas i w warunkach przemysłowych. Prowadzący pokazał udział współczesnych technologii informatycznych w rozwoju tych z pozoru klasycznych maszyn i urządzeń od których dzisiaj zależy rozwój cywilizacyjny np. w obszarze energetyki, środków transportu a także bioinżynierii.

Następnie mgr inż. Ewelina Dymarska oraz  prof. dr hab. inz. Jerzy J. Pietkiewicz zaprezentowali Leki z domowej apteki: miód i produkty pszczele, które są najcenniejszymi produktami przeznaczonymi do leczenia schorzeń wewnętrznych i zewnętrznych. Produkty pszczele jak i dyscyplina, która została stworzona na ich gruncie cieszy się ogromnym zainteresowaniem świata nauki. Obecnie apiterapia zajmuje znaczącą pozycję wśród współczesnych metod leczenia.

Tajemnice nauki zostały odkryte, czyli Festiwal Nauki w PWSZ im. Witelona w LegnicyO Podstawowych zabiegach resuscytacyjnych u osób dorosłych i dzieci z wykorzystaniem AED mówili pracownicy Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej - mgr Aleksander Mickiewicz oraz mgr Aleksandra Wysowska. W trakcie wystąpienia przedstawili oni przyczyny i objawy nagłego zatrzymania krążenia u osób dorosłych i dzieci. Omówione zostało także postępowanie w przypadku osoby nieprzytomnej. Ta część wykładu opierała się na użyciu fantoma i AED (automatycznego defibrylatora zewnętrznego) przez uczestników wykładu.

Pierwszy dzień Festiwalu zakończył wykład mgra Dariusza Wędziny pt. Dolny Śląsk – Atlantyda XX wieku. Zgromadził on najwięcej uczestników – między innymi uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego a także przewodników turystycznych i miłośników Dolnego Śląska. W trakcie spotkania omówiony został zaginiony świat wielowiekowego dziedzictwa kulturowego naszego województwa oraz przyczyny i skutki tych zmian. Wykład oparty był o bogaty materiał ikonograficzny.

Pierwszego dnia program Festiwalu został wzbogacony o pokazy laboratoryjne – Magia eksperymentu, które prezentował mgr Jan Łużny.

Drugiego dnia, dr Joanna Żółtańska oraz dr Waldemar Michalczak przedstawili historię alkoholi i jego wpływu na organizm ludzki w kontekście zagrożeń zdrowotnych i uzależnień w wykładzie pt.  Alkohol i jego ścieżki do rozumu.Tajemnice nauki zostały odkryte, czyli Festiwal Nauki w PWSZ im. Witelona w Legnicy

Temat kolejnej prelekcji, czyli Wyruszając na szlak turystyczny zadbajmy o swoje zdrowie, przygotowany również przez dra Waldemara Michalczak oraz dr Joannę Żóltańską miał na celu dostarczenie niezbędnych informacji o zasadach zachowania bezpieczeństwa podczas uprawiania turystyki, zwłaszcza turystyki aktywnej.

W dalszej części mgr Dariusz Wędzina przykuł uwagę słuchaczy tematem Jakim językiem mówi do nas architektura. Wykład dotyczył uniwersalnego języka architektury, którego poznanie pozwala na czytanie jej jak otwartej księgi - niezależnie od miejsca, w którym obiekt architektoniczny się znajduje. Pokazana została ciągłość pewnych form i ich uniwersalizm w różnych okresach stylowych. Podjęto również próbę ukazania pewnych semantycznych kodów, którymi posługiwali się architekci i zleceniodawcy.

Tajemnice nauki zostały odkryte, czyli Festiwal Nauki w PWSZ im. Witelona w LegnicyNa zakończenie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki dr Jarosław Zagrobelny omówił sztukę Wywierania wpływy na ludzi w perspektywie socjologii.

Ponadto, wszyscy odwiedzający w tych dniach Uczelnię mogli zwiedzić kampus. W ramach „wycieczki” można było zapoznać się z naszą bazą materialną - zobaczyć sale audiowizualne, siłownię, salę do fitness, kawiarenkę studencką, sale informatyczne, oraz czytelnię internetową. Zwiedzający odwiedzili również bibliotekę uczelnianą oraz czytelnie naukową i komputerową, księgarnię, pracownie chemiczne, informatyczne, fizyczne oraz materiałoznawstwa. XVII edycja Festiwalu w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród młodzieży szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z Legnicy i okolic.

2014-10-07

(pk)

<< ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - dzień I i II


<< POWRÓTImieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u