pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
W ALO czytali „Trylogię” Sienkiewicza

Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego, działającego przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy przyłączyli się ogólnopolskiej do akcji „Narodowe Czytanie” zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Dwa lata temu „Narodowe Czytanie” zainaugurowała wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji, w całej Polsce czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. Odkrywaliśmy piękno, ale też ciętość fredrowskiego języka, mądrość i aktualność jego diagnoz.

W tym roku, 6 września, Prezydent RP zaprosił do lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Ogniem i mieczem”, „Potop” oraz „Pan Wołodyjowski” to powieści historyczne, przez pryzmat których do dziś patrzymy na polską historię. Ksiązki te już od 160 lat są największym polskim bestsellerem nie tylko w naszym kraju, lecz także na całym świecie. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.

Nasi uczniowie wraz z dyrektorem spotkali się  podczas wspólnej lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza już 5 września. Ten przepojony duchem polskości i głębokiego patriotyzmu cykl powieści od dziesiątków lat kształtuje historyczną wyobraźnię Polaków. W ALO czytanie Trylogii połączone było z przybliżeniem życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Uroczystość zorganizowała nauczycielka języka polskiego – Katarzyna Lipska.

Za rok, podczas czwartej odsłony akcji, wraz ze Stanisławem Wokulskim będziemy przechadzali się ulicami XIX-wiecznej Warszawy – bohaterem „Narodowego Czytania” będzie bowiem „Lalka” Bolesława Prusa.

2014-10-08

(mir)

<< POWRÓT



Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u