pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Spotkanie rocznicowe w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym

92. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości była okazją do wspólnego świętowania dyrekcji, nauczycieli oraz młodzieży Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego.

W spotkaniu uczestniczył Rektor PWSZ im. Witelona w Legnicy prof. dr hab. inż. Ryszard K. Pisarski, Dyrektor ALO mgr Dariusz Wędzina, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy „Wspólnota Akademicka” mgr Jerzy Stefaniak, Dyrektor Biura Zarządu Stowarzyszenia mgr Mirosław Zaguła oraz Kierownik Działu Promocji i Wydawnictw mgr Mirosław Szczypiorski.

15 listopada wszyscy zebrali się na uroczystości w jednej z klas liceum, która została przygotowana przez uczniów ALO pod opieką merytoryczną mgr Mirosława Zaguły. O rocznicy 11 listopada pamiętają wszyscy uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. Dzień ten  ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Dlatego też co roku organizowane jest spotkanie rocznicowe. Rozpoczęło się od prezentacji filmu historycznego ukazującego drogę narodu polskiego do odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. Ponadto odbył się konkurs wiedzy historycznej pt. „Żołnierze niepodległości w czasie I wojny światowej”.
Uczniowie ALO zostali podzieleni na pięć, czteroosobowych drużyn. Zwycięska drużyna otrzymała dyplomy oraz drobne upominki ufundowane przez PWSZ im. Witelona w Legnicy.

I wojna światowa, choć zmusiła wielu Polaków do walki po przeciwnych stronach barykady, do walki bratobójczej, przyniosła ostatecznie odrodzenie państwa polskiego. Losy tej wojny potoczyły się dla sprawy polskiej bardzo szczęśliwie. Rosja wycofała się z działań wojennych, zaś państwa centralne poniosły klęskę. W roku 1918 r. państwo polskie powróciło na mapy Europy. Jednak dwie dekady później po raz kolejny zostało zmuszone do obrony i ciężkich walk o swoją suwerenność.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓTImieniny: Halszki, Heleny, KarolaWortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u