pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Studenci naszej Uczelni wśród Mistrzów Techniki

Podsumowaniem tegorocznych, już XXXVIII Dni Nauki i Techniki Zagłębia Miedziowego połączone z rozstrzygnięciem konkursu Mistrz Techniki 2014, zorganizowano w naszej Uczelni 23 października br. Wśród tegorocznych laureatów nagród znaleźli się absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy.

Uroczystości otworzył i zgromadzonych gości przywitał mgr Marek Szczerbiak przewodniczący Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej „Zagłębia Miedziowego” w Legnicy oraz prof. dr hab. inż. Jerzy J. Pietkiewicz prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą PWSZ im. Witelona w Legnicy. Obaj mówcy podkreślali wagę przedsięwzięcia i korzyści wynikające ze współpracy Federacji z Uczelnią. Wśród zaproszonych gości byli miedzy innymi Jerzy Michalak wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Jan Szynalski przewodniczący Rady Miasta Legnicy, Tadeusz Krzakowski prezydent Legnicy, prof. dr hab. Stanisław Dąbrowski pierwszy Rektor  PWSZ im. Witelona w Legnicy, prezesi,  dyrektorzy i właściciele wielu firm z regionu oraz przedstawiciele władz samorządowych i instytucji z terenu województwa dolnośląskiego. 

Studenci naszej Uczelni wśród Mistrzów TechnikiNajważniejszym punktem było wręczeni nagród i wyróżnień. Najpierw ogłoszono wyniki konkursu „Laur Umiejętności” organizowanego przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa w Lubinie.  Jest to wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia techniczne i organizacyjne w KGHM „Polska Miedź” S. A. W tym roku „Laur Umiejętności” przyznano Oddziałowi Zakład Wzbogacania Rud KGHM Polska Miedź S.A. za „Wizyjny system optymalizacji sterowania procesami mielenia MillVis”. To innowacyjne rozwiązanie służące nie tylko poprawie efektywności energetycznej, ale przede wszystkim poprawie efektywności technologicznej procesu realizowanego w KGHM Polska Miedź S.A. System ten dostarczając informacji na temat aktualnego stanu młyna oraz parametrów rozdrabnianego materiału, których bezpośredni pomiar dotychczas był skomplikowany, kosztowny bądź wręcz  niemożliwy, pozwala na wybór odpowiednich punktów pracy młyna, a tym samym zapewnia efektywne zarządzanie procesem mielenia i klasyfikacji.

Konkurs Mistrza Techniki, co roku organizowany przez Radę Federacji  Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej „Zagłębia Miedziowego” w Legnicy, ma za zadanie pokazać potencjał i możliwości techniki, postęp techniczny oraz wynalazczość, a także interesujące i innowacyjne rozwiązania, które mają zastosowanie w dzisiejszych zakładach pracy. Konkurs ten ma również inspirować twórcze postawy zespołów i osób oraz promować wybitne rozwiązania, jak również popularyzować nagrodzone prace i ich twórców.

W wyniku obrad Komisji Konkursowej wybrane zostały najwyżej ocenione rozwiązania zgłoszone w roku 2014. Tytuł Mistrza Techniki 2014 przyznano zespołom które opracowały projekty: uniwersalnej kabiny górniczej typu UKG-1 z  KGHM ZANAM sp. z o.o. oraz budowa ujęcia pływającego” z  Zakładu Hydrotechnicznego KGHM Polska Miedź S.A.

Tytuł Wicemistrza Techniki 2014 otrzymały prace: "Zaprojektowanie konstrukcyjnej mieszanki betonowej żaroodpornej o wytrzymałości temperaturowej do 600°C pod nazwą PTB-600” z Przedsiębiorstwa Budowy Pieców Przemysłowych „PIEC-BUD” Wrocław sp. z o.o., Diament Fiber Laser z systemem PCS - System Kontroli Przebijania  z ECKERT AS sp. z o.o., system informatyczny eRaport – narzędzie komunikacji biznesowej pomiędzy dołowymi oddziałami wydobywczymi z KGHM Polska Miedź S.A. oraz Face Master 1.7 RL samojezdny wóz wiercący z możliwością monitorowania pracy organu roboczego z Mine Master Spółka z o.o. w Wilkowie. Studenci naszej Uczelni wśród Mistrzów Techniki

Ponadto komisja konkursowa przyznała dwa wyróżnienia absolwentom naszej Uczelni. Wyróżnione prace to:   „Odzysk energii w procesie wulkanizacji – Aleksandra Jakubowskiego i „Wykorzystanie energii promieniowania słonecznego do ogrzewania wody w basenie kąpielowym” – Daniela Pietrzaka. Po raz pierwszy uhonorowano w ten sposób prace dyplomowe absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy.

Tegoroczne Dni Nauki i Techniki Zagłębia Miedziowego zorganizowano już po raz 38. Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem objął prof. dr hab. inż. Ryszard K. Pisarski Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy a Uczelnia nasza jest współorganizatorem tegorocznych imprez.

Studenci naszej Uczelni wśród Mistrzów TechnikiOrganizowane przez Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej Zagłębia Miedziowego w Legnicy Dni Nauki i Techniki Zagłębia Miedziowego mają już długa tradycję. Pierwsze imprezy, przygotowywane pod tym hasłem, zbiegły się z powstaniem województwa legnickiego. Pierwsze Legnickie Dni Nauki zorganizowano w maju 1977 roku. Już rok później, w ramach dni przygotowano ponad 20 wykładów i prelekcji, kilka wystaw przedstawiających osiągnięcia techniczne regionu a także rozstrzygnięto 4 konkursy.

Od początku Dni Nauki i Techniki miały promować działalność środowiska inżynierów i techników a przede wszystkim informować o  ich osiągnięciach i sukcesach. Zarówno przy wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych jak i opracowanych wynalazkach. Promowanie środowiska łączy się w ten sposób z prezentowaniem nowych możliwości technicznych, innowacji i postępu jaki wciąż wprowadzany jest w przedsiębiorstwach naszego regionu.

Takie działania wypełniają podstawowy cel funkcjonowania Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej Zagłębia Miedziowego w Legnicy, którym jest wspieranie i reprezentowanie środowiska naukowo-technicznego. Jak również pomoc w rozwijaniu się przedsiębiorstw i przedsiębiorczości osób skupionych w stowarzyszeniach oraz ogólnie rozumiany rozwój nauki i techniki.

2014-10-28

(mir)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓT

Imieniny: Bogumiła, Eweliny, MirosławaWortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u