pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Witelon Music Night z portugalską nutą

Witelon Music Night z portugalską nutąWystępem Kingi Rataj – uczestniczki bieżącej edycji „Must Be The Music”, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy, 25 listopada bieżącego roku zainaugurowała nowy sezon koncertowy z cyklu Witelon Music Night. Tym razem mogliśmy posłuchać portugalskich pieśni fado i nie tylko, w wykonaniu jednej z najciekawszych odkryć wokalnych w Polsce w ostatnich siedmiu latach.
Witelon Music Night z portugalską nutą
W portugalskich pieśniach fado Kinga Rataj prezentuje takie opanowanie języka portugalskiego, że brana jest za rodowitą portugalkę, czym wprawiła w zachwyt licznie zebraną portugalską publiczność podczas I Międzynarodowego Kongresu Luzytanistów w Krakowie we wrześniu 2013 roku. Jej głos, interpretacje utworów i olśniewająca uroda sprawiły, że publiczność zebrana na jej występie w Domu Studenta naszej Uczelni podziękowała za występ klaszcząc na stojąco.

Kinga Rataj swoim głosem i w języku Królowej Fado – Amalii Rodrigues, opowiada nam o saudade – nostalgii, utracie, miłości, śmierci, nieokreślonej tęsknocie za  niezrealizowanymi marzeniami. Ale Fado to nie tylko tristeza, to także smak wina, radość  życia, energia, miłość… ta spełniona. Piosenki z repertuaru między innymi.: Amalii Rodrigues, Dulce Pontes, Beatrice  Conceiçăo, Kinga Rataj ukazała we własnych niepowtarzalnych interpretacjach, sięgając  niejednokrotnie do stylistyki innych południowych kultur. Podczas  koncertu usłyszeć można było:  Estranha forma da vida , Uma casa Portuguesa, As meninas dos meus olhos,  Meu fado, meu , Maria Lisboa,  Desfado,  Barco Negro, Gaivota.Witelon Music Night z portugalską nutą

Kinga Rataj zadebiutowała na 50. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim we Włocławku. Rok później w 2006  roku na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie zdobyła Główną Nagrodę oraz Nagrodę Prezesa TVP za Najciekawszy Debiut. Jest Laureatką wielu Ogólnopolskich Festiwali m.in. 11. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, 2. Festiwalu Twórczości Marka Grechuty „Korowód” a także dwukrotną zwyciężczynią legendarnego konkursu w krakowskiej Rotundzie „Śpiewać każdy może” .

Witelon Music Night z portugalską nutąDwukrotnie występowała w ramach Międzynarodowego Festiwalu w Niepołomicach. W  2010 roku w koncercie finałowym „Klimaty” obok Anny Marii Jopek i zespołu Mikroklimat, a już rok później z koncertem pieśni portugalskich  „Tudo isto é fado”.

Na przestrzeni paru ostatnich lat, w wyżej wymienionych jak i innych wydarzeniach artystycznych, niejednokrotnie występowała z takimi osobowościami polskiej sceny, jak choćby: Joanna Słowińska, Jorgos Skolias, Janusz Radek, Grzegorz Turnau, Kuba Badach, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Joao de Sousa i wielu innych.

2014-12-02

(pk)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ZOBACZ FILM

<< POWRÓT

Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u