pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
„Pryzmaty” rozdane, czyli VIII Festiwal Piosenki Studenckiej za nami

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy w dniach 15-16 listopada br. odbywał się VIII Festiwal Piosenki Studenckiej „Pryzmat”.  Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem Rektora PWSZ im. Witelona w Legnicy prof. dra hab. inż. Ryszarda K. Pisarskiego.

Ideą Festiwalu była tak jak każdego roku prezentacja talentu i możliwości wokalno-muzycznych środowiska akademickiego z terenów Dolnego Śląska i okolic. Ponadto przegląd piosenki stwarza okazję do zaprezentowania studenckiej twórczości, głównie tych twórców, którzy dopiero zaczynają stawiać pierwsze kroki na estradowej scenie. To także forma upowszechniania kultury muzycznej w regionie.

Przesłuchania zakwalifikowanych solistów i zespołów odbywały się w pierwszy dzień Festiwalu, od godziny 15.00. Każdy wykonawca miał 10 minut na zaprezentowanie swojej twórczości. Następnie, wyboru laureatów dokonało jury pod przewodnictwem Benedykta Ksiądzyny – Dyrektora Legnickiej Orkiestry Symfonicznej.

Jury w składzie Benedykt Ksiądzyna, Agnieszka Justyna Szumiało, Krystyna Kunecka zwracało szczególną uwagę na własne autorskie kompozycje i profesjonalizm wykonania.

W tym roku w jury zasiadł po raz pierwszy aktor Mikołaj Woubishet – znany z serialu „Klan” i „Pierwsza Miłość”, absolwent Wydziału Aktorskiego we Wrocławiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W 2008 zdobył I nagrodę w Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki na XXIX Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Obecnie jest aktorem teatru muzycznego Capitol we Wrocławiu.

W konkursie wystąpiło 7 solistów i 5 zespołów. Z ich grona zostało wyłonionych po 3 laureatów zarówno wśród solistów jak i zespołów, którzy w drugim dniu przesłuchań, czyli 19 listopada zaprezentowali się ponownie publiczności.

Tegorocznymi wykonawcami byli:
- soliści: Katarzyna Wojtuszewska, Monika Słaby, Justyna Rajewska, Waldemar Walczak, Kamil Lis.
- Zespoły: „Agrest”, „Romantica”, „Hardway”, „Niewiem”, „Semen”, „Anna Grygiel”, „Melody Lovers”.

Pierwszy dzień przesłuchań zakończył się występem zespołu „Joker Stone” – ubiegłorocznego zwycięzcy „Pryzmatu”.

W drugim dniu przesłuchań, czyli 16 listopada najlepsi wykonawcy zaprezentowali się ponownie publiczności i jurorom w przygotowanych przez siebie utworach, po czym nastąpiło wyłonienie zwycięzców.
Główne nagrody, ufundowały władze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Nagroda Rektora prof. dra hab. inż. Ryszarda K. Pisarskiego w postaci profesjonalnego mikrofonu bezprzewodowego powędrowała do Waldemara Walczaka. Natomiast sterownik do oświetlenia otrzymał zespół „Kawon”, który zdobył uznanie jury i publiczności, tym samym zajmując I. miejsce. Nagrodę ufundował Kanclerz PWSZ im. Witelona w Legnicy mgr Robert Burba, który osobiście wręczył i pogratulował młodym ludziom sukcesu.

II. miejsce w kategorii solistów zajął Kamil Lis, a III. Katarzyna Wojtaszewska. Natomiast wśród zespołów na drugiej pozycji znalazł się „Agrest”, a na trzeciej „Semen”.

Ponadto jury postanowiło przyznać nagrodę specjalną za kreatywność sceniczną. Wydawnictwa albumowe powędrowały do „Melody Lovers”, który przed koncertem gwiazdy wieczoru zaprezentował krótki program artystyczny z udziałem Tadeusza Krzakowskiego oraz Ewy Szymańskiej.

Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni drobnymi upominkami, przekazanymi przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Witelona w Legnicy.

Gwiazdą  wieczoru był w tym roku Robert Kasprzycki. Bard zadebiutował na XXVIII Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (1992), gdzie zdobył I nagrodę i Stypendium im. Wojciecha Bellona, tradycyjnie przyznawane autorowi najlepszych tekstów. Otrzymał też m.in.: I nagrodę na XX Spotkaniach „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie (1994) – za piosenkę „Brudny autobus do stacji Golgota”, wyróżnienie na festiwalu rockowym w Węgorzewie (1994) – Grand Prix na V Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej „Łykend” we Wrocławiu (1995) i Nagrodę Publiczności na V Reminiscencjach Poetyckich w Opolu.
W 1992 r. spotkał na swej drodze Janusza Radka, z którym do 1995 r. tworzył akustyczny duet Radek-Kasprzycki. W 1994 r. z inicjatywy Kasprzyckiego, Radka i Kamila Śmiałkowskiego (scenarzysty i dziennikarza) powstał Ni-Kabaret Zielone Szkiełko, w którego skład wszedł także m.in.: Grzegorz Halama.

Od 1995 r. Robert Kasprzycki występuje ze stałym zespołem, w którego skład wchodzą obecnie: Tomasz Hernik (acc, tb, kbds), Maks Szelęgiewicz (bg, g), Paweł Hebda (g) i Adam Zadora (dr).
Robert Kasprzycki próbował wielu gatunków i dróg artystycznej samorealizacji. Współpracuje z grupą folkową Carrantuohill, z którą nagrał piosenkę Dziwnie tak (płyta Inis) i zagrał dziesiątki wspólnych koncertów, w tym trzykrotnie na Scenie Głównej Przystanku Woodstock (2003, 2004, 2006). Warto wspomnieć, że Kasprzycki użycza pióra również innym artystom, nie tylko z Piwnicy Pod Baranami (Beata Rybotycka, Dorota Ślęzak, Ewa Wnuk) czy utalentowanym debiutantom (Michał Łanuszka). Powrócił on również do współpracy z Januszem Radkiem, który wykorzystał jego tekst w popularnym spektaklu “Królowa Nocy” oraz kilka innych, dopełniających recital “Dom za miastem”. W 2008 został zaproszony do współpracy przez Piotra Banacha, gitarzystę i leadera Indios Bravos, co zaowocowało udanymi koncertami m.in. w warszawskiej Stodole. Jest również regularnie zapraszany na festiwal PAKA , zarówno jako juror jak i muzyczny gość specjalny.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓTImieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u