pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Wystawa prac w glinie

Wystawa prac w glinieWychowanie – jako napełnianie naczynia, to tytuł ekspozycji fotogramów z pracy warsztatowej lepienia w glinie, zorganizowanej przez Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Otwarcie wystawy odbyło się 16 marca bieżącego roku.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło władz Uczelni, dr Heleny Babiuch – prorektor ds. dydaktyki i studentów, dra Wacława W. Szetelnickiego – dziekana Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych, mgr Danuty Bombik – dyrektor Biblioteki, mgra Mirosława Szczypiorskiego – kierownika Działu Promocji i Wydawnictw, nauczycieli akademickich oraz studentów i autorów prac.

Warsztaty lepienia w glinie, odbyły się 12 stycznia 2015 r. w ramach zajęć z przedmiotu „Sztuka w edukacji wczesnoszkolnej” na III roku studiów licencjackich na kierunku Pedagogika, specjalność Edukacja Wczesnoszkolna. W zajęciach wzięło udział 70 studentów a koordynatorem warsztatów był dr Grzegorz Niemyjski – asystent na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz mgr Małgorzata Buchla – nauczyciel akademicki naszej Uczelni.Wystawa prac w glinie

- Prowadzę zajęcia ze studentami edukacji wczesnoszkolnej i właśnie w czasie takich zajęć staram się przygotować przyszłych nauczycieli do planowania i prowadzenia lekcji ze sztuki lub łączenia treści podstawy programowej z zajęciami artystycznymi. Żeby urozmaicić nieco formę zajęć postanowiłam poprosić Grzegorza Niemyjskiego o wskazówki co ciekawego mogę z zrobić w ramach zajęć ze studentami – mówi Małgorzata Buchla o tym skąd wziął się pomysł na lepienie w glinie.

Celem warsztatów lepienia w glinie było uwrażliwienie przyszłych pedagogów i rozwijanie odpowiedzialności za drugiego człowieka, którego będą wychowywać oraz edukować. Wychowanie jest procesem twórczym a pedagodzy – rzeźbiarzami w najdelikatniejszej – bo ludzkiej materii.

- Lepienie naczynia można porównać z wychowaniem dziecka, a co jest najważniejsze w naczyniu? Nie jego kształt ale to co jest w środku. Życzę wam żebyście po skończeniu edukacji, kiedy już będziecie uczyć młodych ludzi, napełniali ich pięknymi wartościami i pięknym podejściem do życia. Niech początkiem tego będą te misy – dopowiedział Grzegorz Niemyjski, który prowadził warsztaty.

Wystawa prac w glinieW wielu kulturach glina uchodzi za materiał pierwotny, z którego powstał człowiek, między innymi biblijna i mezopotamska. Człowiek podobnie jak glina jest delikatną materią, na której jak na „tabliczkach glinianych” zapisują się jego doświadczenia, pozytywne i negatywne. Już w dzieciństwie mogą powstawać pierwsze rysy – zranienia, które wkomponowane w całość procesu rozwoju (lepienia) mogą stanowić dodatkowy atut a nie wadę.

Nauczyciel to człowiek, który ma w swoich rękach drugiego człowieka, młodego, chłonne i plastyczne dziecko, które można formować w rozmaity sposób, z którego można wydobywać piękno – mówił dr Wacław W. Szetelnicki – dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych, który nie krył dumy z kreatywności studentów.

Mały, nieukształtowany jeszcze człowiek jak ruchoma glina funkcjonuje w pracowniach różnych rzeźbiarzy. Dzieje się to w rodzinie, grupie rówieśniczej, w mediach i w szkole. Doświadczenie lepienia w glinie to analogia procesu wychowania. Pedagog ma w rękach plastycznego, młodego człowieka, którego można w każdej chwili uszkodzić lub zniszczyć. Proces wychowania jest bardzo delikatny. Aby z masy plastycznej, jaką jest glina mogła powstać piękna forma twórca musi opierać się na kanonach rzeźbiarskich. Podobnie wychowanie powinno opierać się na najwyższych, sprawdzonych wartościach. Bez zaplanowanej struktury w procesie lepienia może powstać przypadkowa bryła, która nigdy nie będzie naczyniem.

2015-03-19

(mir)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓT


Imieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u