pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
UTW na wystawie w Archiwum Państwowym w Legnicy

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy, 25 marca 2015 roku wzięli udział w otwarciu wystawy pt. „Emil Krebs. U granic geniuszu”. Wystawa została zaprezentowana w budynku Archiwum Państwowego przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 1 w Legnicy, w którym wygłoszony został wykład o życiu i działalności Emila Krebsa. Prelekcję poprowadził Eckhard Hoffmann, wnuk Emila Krebsa.

Ekspozycja przybliżyła postać pochodzącego ze Świebodzic niemieckiego sinologa i dyplomaty Emila Krebsa (ur. 15.11.1867 r., zm. 31.03.1930 r.), którego uważa się za jednego z największych poliglotów wszech czasów. Nadzwyczajne zdolności językowe pozwoliły Krebsowi na opanowanie w mowie i w piśmie 68 języków, a jego umiejętności lingwistyczne były wykorzystywane między innymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec – początkowo w poselstwie niemieckim w Chinach, a następnie w Berlinie.

Emil Krebs do końca życia był zaangażowany w studia językowe, co pozwalało mu również na poznawanie kultury i historii danego narodu. Po śmierci przeprowadzono szczegółowe badania mózgu Emila Krebsa na Uniwersytecie w Dusseldorfie, które naukowo wykazały, że fenomen Krebsa w poznawaniu języków miał bezpośrednie powiązanie ze strukturą jego mózgu.

Emil Krebs pozostawił po sobie potężny księgozbiór liczący ponad 3,5 tys. tomów w około 120 językach, który przechowywany jest w Bibliotece Narodowej w Waszyngtonie. 

2015-04-27

(utw)

<< POWRÓT
Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława Pogoda

Pogoda dla miejscowosci Legnica na jutro

Temperatura: -8°C

Kierunek wiatru: pół-wsch.
Szybkość wiatru: 14 km/h

Wschód slońca: 07:45
Zachód slońca: 18:31


© by Jacek Kowalski

PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u