Badania rzeczywistości społecznej. Nowe tendencje i propozycje.Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy w kwietniu bieżącego roku zorganizował cykl seminariów metodologicznych pod nazwą
Badania rzeczywistości społecznej. Nowe tendencje i propozycje. 
Pierwsze spotkanie odbyło się 10 kwietnia i koncentrowało się na
Innowacyjnych sposobach badań w naukach społecznych. W tym dniu dyskutowano między innymi o
E-metodologii. Temat ten zaprezentowała dr Luba Jakubowska z Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych, która przybliżyła słuchaczom metodologię badań internetowych. Następnie głos zabrała mgr Magdalena Kasprzak, absolwentka naszej Uczelni, która wygłosiła prelekcję pt.
Internet jako obszar badań rzeczywistości społecznej. Z kolei Marek Szałkiewicz przedstawił temat pt.
Polimaty- internetowe źródło wiedzy. Polimaty to kanał na portalu YouTube, na którym znajdują się filmy, traktujące zarówno o zagadnieniach II Wojny Światowej, o świecie polityki i zjawiskach społecznych, o najważniejszych postaciach dla polskiej kultury. Autor nie boi się również tematów niebezpiecznych dla każdego humanisty, jakimi są sprawy dotyczące zagadek funkcjonowania ludzkiego ciała. Informacje prezentowane przez prowadzącego są szybkie, zwięzłe i na temat. Programy, choć niedługie, wciągają i inspirują do dyskusji. Bo nie ze wszystkimi poglądami i treściami musimy się zgadzać.
Na zakończenie dr Daria Zielińska-Pękał poruszyła kwestię
Badań emicznych.14 kwietnia miała miejsce druga odsłona seminarium. Tym razem koncentrowała się na kwestii
Prac dyplomowych na studiach humanistycznych. Prelegentami byli nauczyciele akademiccy naszej Uczelni: prof. dr hab. Tadeusz Mróz, który zaprezentował temat pt.
Badania naukowe. Poszukiwanie prawdy o otaczającym nas świecie oraz dr Wiesława Troszczyńska-Nakonieczna –
Praca dyplomowa jako gatunek wypowiedzi.
Kolejne spotkanie odbędzie się 19 maja 2015 r., godz. 15:00 w sala A 366 (czytelnia naukowa nr 3) i poświecone będzie B
adaniom w kontekstach sztuki i wspólnoty. Prelegentem będzie dr Justyna Teodorczyk, która zaprezentuje temat pt.
O badaniach zjawisk ulotnych i dziwnych na przykładzie sztuki efemerycznej oraz wspólnoty koncertu rockowego.Zgłoszenia przyjmowane są na adres: d1cuba@poczta.onet.pl
2015-04-27
(pk)
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ<< POWRÓT