pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ im. Witelona w Legnicy zaprasza na Dolnośląski Festiwal Nauki !

PWSZ im. Witelona w Legnicy zaprasza na Dolnośląski Festiwal Nauki !W dniach 24-25 września br. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy odbędzie się Dolnośląski Festiwal Nauki, w ramach którego na terenie naszej Uczelni będą organizowane wykłady, pokazy oraz prelekcje popularno-naukowe.

Wydarzenia w ramach Dolnoślaskiego Festiwalu Nauki w PWSZ im. Witelona w Legnicy prowadzone są przez nauczycieli akademickich naszej Uczelni, zarówno specjalistów teoretyków jak i praktyków, reprezentujących różne dziedziny i dyscypliny nauki – psychologie, fizykę, medycynę, inżynierię, historię sztuki czy turystykę.

Ponadto, odwiedzający w tym dniu Uczelnię kandydaci na studia będą mogli zwiedzić kampus. W ramach „wycieczki” przyszli studenci będą mogli zobaczyć sale audiowizualne, siłownię, salę do fitness, kawiarenkę studencką, sale informatyczne, oraz czytelnię internetową. Uczniowie odwiedzą również bibliotekę uczelnianą oraz czytelnie naukową i komputerową, księgarnię, pracownie chemiczne, informatyczne, fizyczne oraz materiałoznawstwa.

Większe zorganizowane grupy pod opieką nauczyciela, które będą chciały zwiedzić Uczelnię prosimy o kontakt pod numerem telefonu 76 723 23 43 i 723 23 44.

Program:

24 września (budynek A – sala 36):

- 9.00 – 10.00Co to jest energia i jej sposoby pozyskiwania dla cywilizacji – dr inż. Tomasz Stechnij

Prezentacja dotyczy różnych form energii, szczególnie pochodzących z tzw. źródeł odnawialnych. Wykład pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć i poznać nowe, nietypowe formy produkowania energii, które zostaną ukazane na modelach fizycznych

- 10.00 – 11.00Z zawałem serca na TY – dr n. med. Małgorzata Bujnowska

Wykład ma na celu wyjaśnienie podstawowych zagadnień dotyczących choroby niedokrwiennej serca. Zaprezentowane zostaną przyczyny, objawy i sposoby leczenia choroby. Wyjaśnienie i omówienie czynników ryzyka oraz nietypowych objawów choroby ma na celu zapoznanie słuchaczy z niestandardowym obrazem zawału mięśnia sercowego. Przedstawiony zostanie również algorytm postępowania w przypadku wystąpienia objawów stenokardialnych, co zwiększy skuteczność leczenia i zmniejszy umieralność pacjentów z wysokimi czynnikami ryzyka.

- 11.00 – 12.00Jak i dlaczego działają instrumenty muzyczne, czyli fizyka muzyki – dr inż. Tomasz Stechnij

Aby lepiej zrozumieć muzykę, która nas otacza, warto poznać fizykę wydobywania dźwięków z poszczególnych instrumentów. Pokaz zostanie muzycznie zilustrowany grą instrumentów.

- 12.00 – 13.00Rodzina niepełna w świetle teorii i badań – dr Jarosław Zagrobelny

Wykład ma na celu wyjaśnienie podstawowych zagadnień dotyczących kwestii rodzin niepełnych, przyczyn ich powstawania, kwestii ich funkcjonowania w reczywistosci społecznej.

- 13.00 – 14.00Jak i dlaczego działają instrumenty muzyczne, czyli fizyka muzyki – dr inż. Tomasz Stechnij

Aby lepiej zrozumieć muzykę, która nas otacza, warto poznać fizykę wydobywania dźwięków z poszczególnych instrumentów. Pokaz zostanie muzycznie zilustrowany grą instrumentów.

24 września (budynek A – sala 33):

- 10.00 – 11.00
Amatorskie obserwacje astronomiczne dr inż. Tomasz Stechnij, Anna Stechnij

- 12.00 – 13.00
Amatorskie obserwacje astronomiczne – dr inż. Tomasz Stechnij,

- 13.00 – 14.00Amatorskie obserwacje astronomiczne – dr inż. Tomasz Stechnij

25 września (budynek A – sala 36):


- 9.00 – 10.00 – Czy to lek czy trucizna? – dr n. med. Jarosław Goldman

Substancje, które przyjmujemy jako leki czy suplementy diety, w określonych sytuacjach stają się dla organizmu szkodliwe powodując nierzadko objawy chorobowe a nawet śmierć. Dotyczy to także licznych leków określanych jako „bezpieczne”. Z drugiej strony, substancje będące znanymi truciznami, w pewnych sytuacjach i określonych dawkach są stosowane jako leki ratujące życie. Jakie to substancje? O tym będzie mowa w czasie wykładu.

- 10.00 – 11.00 Arteterapia dla wszystkich i dla każdego – dr hab. Wita Szulc, dr Anita Stefańska, dr Beata Skwarek, mgr Katarzyna Plucińska

Prowadzący zademonstrują wybrane formy terapii przez sztukę , wskazując na podobieństwa i różnice między teatrem szkolnym a teatroterapią, nauczaniem sztuki na lekcjach szkolnych a arteterapią, pisaniem wierszy „do szuflady” a poezjo terapią, okazjonalnym robieniem zdjęć a fotografoterapią.

- 11.00 – 12.00 Czy ser pleśniowy jest zawsze zdrowy? – dr inż. Małgorzata Janczar-Smuga, prof. dr hab. inż. Jerzy J. Pietkiewicz

Grzyby, zaliczane do drobnoustrojów, mające znaczenie w przemyśle spożywczym, to znane powszechnie drożdże oraz pleśnie. Pleśnie to potoczna nazwa grzybów strzępkowych. Niektóre rodzaje grzybów strzępkowych odgrywają pożyteczną rolę w życiu człowieka, natomiast są i takie, które obniżają jakość surowców spożywczych i wytworzonych z ich udziałem produktów. Czy ser pleśniowy jest zdrowy? Czy możemy zjadać wszystkie pleśnie? Czy ser pleśniowy to po prostu spleśniały ser? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć sobie podczas spotkania.

- 12.00 – 13.00 Mood food, czyli recepta na smutek – mgr inż. Ewelina Dymarska, prof. dr hab. inż. Jerzy J. Pietkiewicz

Wiele substancji zawartych w produktach spożywczych może wpływać na nastrój człowieka. Aktywne składniki żywności to węglowodany, alkohol, witaminy i składniki mineralne, ale także takie substancje jak np. kofeina i teobromina obecne w czekoladzie. Z drugiej strony, to w jakim jesteśmy nastroju wpływa na rodzaj wybieranej przez nas żywności.

- 13.00 – 14.00Pozorne stereotypy - kobieta terrorystka w ujęciu teoretycznym i praktycznym – dr Agnieszka Kos, Patrycja Kubisztal, Dorota Szymańska

25 września (budynek A – sala 33):

- 10.00 – 11.00 Podstawowe zabiegi reanimacyjne (BLS) dla dorosłych – mgr Wiesław Zielonka, Koło Naukowe Młodych Medyków

Pokaz z udziałem wybranych elementów z pierwszej pomocy, a dotyczy to głównie postępowania z osobą dorosłą, u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Nauka wykonywania zabiegów reanimacyjnych oraz jak poprawnie wezwać służby ratownicze, a w szczególności Pogotowie Ratunkowe.


Liczba miejsc ograniczona. Zapisy na wykłady i prelekcje przyjmowane są pod numerami telefonu 76 723 23 43 i 723 23 44

2015-09-09

(pk)

<< POWRÓT
Imieniny: Ludomira, Makarego, WilianyWortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u