Pierwsze kroki w PWSZ im. Witelona w Legnicy ! - część II
Prezentujemy kolejną część poradnika dla studentów I roku. Mamy nadzieję, że dzięki poznacie temu warunki, które trzeba spełnić aby otrzymać stypendium, jakie przyslugują Wam świadczenia w ramach pomocy materialnej, czemu u Nas prowadzone są praktyki studenckie i gdzie mozecie szukac pomocy w tych kwestiach.
BibliotekaUczelniana Biblioteka to jedno z wielu miejsc, które będziecie odwiedzać podczas Waszych studiów. Po wyrobieniu karty bibliotecznej będziecie tu wypożyczać książki, przeglądać specjalistyczne czasopisma, uczyć się w czytelni lub korzystać z Internetu.
Zamawianie książek możliwe jest przez biblioteczny system komputerowy OPACWWW, który udostępnia informacje o zbiorach poprzez katalogi on-line. Daje to możliwość przeszukiwania bazy przez internet w dowolnym miejscu i czasie, zamawiania oraz przedłużenia terminu zwrotu książek.
W czytelniach naukowych obowiązuje zasada wolnego dostępu do półek. Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana: dysponuje 30 stanowiskami komputerowymi oraz trzema laptopami ze stałym dostępem do Internetu.
Pomoc materialnaJako studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy macie możliwość ubiegania się o przyznanie pomocy materialnej w formie:
- stypendium socjalnego,- stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych, - stypendium rektora dla najlepszych studentów, - stypendium ministra za wybitne osiągnięcia- zapomogi.Studenci znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej mogą już na I roku studiów ubiegać się o przyznanie stypendium socjalnego. Ponadto, studenci studiów stacjonarnych mogą otrzymywać zwiększone stypendium socjalne z tytułu zamieszkania w Domu Studenckim lub w obiekcie innym niż akademik, jeżeli codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do Uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie.

Podstawą do przyznania stypendium socjalnego są dochody rodziny studenta (lub studenta samodzielnego finansowo) uzyskane w ostatnim roku kalendarzowym, poprzedzającym rok akademicki, w którym student ubiega się o pomoc materialną.
Osoby, które mają orzeczony stopień niepełnosprawności mogą otrzymać stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych, w tym przypadku nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe.
Stypendium rektora dla najlepszych studentów może otrzymać student, który zaliczył co najmniej I rok studiów na studiach pierwszego stopnia lub jest studentem studiów drugiego stopnia, rozpoczętych w ciągu 12 miesięcy od ukończenia studiów pierwszego stopnia. Warunkiem otrzymania tego stypendium jest osiągnięcie w poprzednim roku akademickim wysokiej średniej ocen i/lub uzyskanie wyróżniających wyników sportowych we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym i/lub posiadanie osiągnięć naukowych.
Zapomoga może być przyznana studentowi, który z przyczyn losowych znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej. Student może otrzymać zapomogę dwukrotnie w ciągu roku akademickiego.
Wszelkich dodatkowych informacji udziela Sekcja ds. Pomocy Materialnej – pokój 131 w budynku A, tel. 76 723 22 24 lub 76 723 22 29.
PraktykiIstotnym elementem Waszego kształcenia są praktyki zawodowe, które musicie odbywać w ciągu roku akademickiego. Pozwolą one Wam na zweryfikowanie zdobytej już wiedzy, jej zastosowanie w praktycznym działaniu, zdobycie doświadczenia oraz udoskonalenie ukształtowanych w toku studiowania umiejętności.
Przy wyborze miejsca realizacji praktyki możecie skorzystać z ofert Uczelni albo indywidualnie znaleźć zakład pracy lub instytucje. Praktyki mogą być odbywane zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami.
Studenci aktywni zawodowo mogą być, zgodnie z obowiązującymi w Uczelni przepisami, zwolnieni z obowiązku odbywania praktyki zawodowej, jeżeli wykonywane czynności zawodowe są zgodne z wymaganiami wynikającymi z treści kształcenia.
Wszelkich dodatkowych informacji udziela Sekcja ds. Praktyk Studenckich – pokój nr 30 w budynku A, tel. (76) 723 22 21 i 22.2015-09-23
(pk)
<< POWRÓT