pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Dzieje Marianny Orańskiej – królewny niderlandzkiej

15 grudnia 2010 r. sale wielofunkcyjne Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy wypełniły się studentami oraz pracownikami naszej Uczelni, którzy uczestniczyli w zorganizowanej przez bibliotekę uczelnianą prelekcji prof. dra hab. Krzysztofa R. Mazurskiego.
Dzieje Marianny Orańskiej – królewny niderlandzkiej
Wykład odbył się w ramach cyklicznych spotkań z „Ludzie z pasją”, które mają na celu prezentowanie osób, które część swojego życia poświęcają realizowaniu zainteresowań.

Zaproszonych gości powitała mgr Danuta Bombik dyrektor biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy – główna inicjatorka organizowanych spotkań.

Prof. dr hab. Krzysztof R. Mazurski przedstawił życie i związki Marianny Orańskiej z Dolnym Śląskiem. Marianna Orańska to królewna holenderska, żona królewicza pruskiego Albrechta von Hohenzollerna.

Jest to jedna z najwybitniejszych postaci kobiecych w XIX w. Urodziła się 9 maja 1810 r. w Berlinie jako córka namiestnika, a od 1815 r. króla Niderlandów Wilhelma I i królewny pruskiej Wilhelminy Fryderyki z domu von Hohenzollern. Dzieje Marianny Orańskiej – królewny niderlandzkiej

Związki królewny Marianny z Dolnym Śląskiem to konsekwencja losów jej rodziców. W wyniku rewolucji belgijskiej znaleźli schronienie w Prusach nabywając dobra poklasztorne w Lubiążu, Henrykowie i Kamieńcu Ząbkowickim. Po śmierci rodziców Marianna otrzymała kamieniecki spadek, a następnie dokonała nowych zakupów. W 1838 r. kupiła klucz stroński i majątek rycerski Strachocin. Znajdowało się tu 8 736 ha lasów oraz zespół obiektów przy dworze, wznoszącym się koło drogi do Bolesławowa. W tym samym roku nabyła klucz śnieliński w południowo - zachodniej części Ziemi Kłodzkiej, a zarządzane z Różanki. Objęcie tych dóbr odbyło się w Gniewoszowie z udziałem przedstawicieli czternastu wsi, a powitalne przemówienie wygłosił ksiądz Rauch z Różanki. Dzieje Marianny Orańskiej – królewny niderlandzkiej

Marianna Orańska postarała się o wybudowanie sieci dróg górskich, na hali pod Śnieżnikiem farmy krów, która przekształciła się potem w schronisko, zainicjowała przekształcanie Międzygórza z leśnej osady na turystyczny kurort, na niżej położonych terenach kazała zakładać stawy rybne z hodowlą pstrąga, z jej inicjatywy w Stroniu Śląskim stanęła huta szkła kryształowego i kopalnia marmurów.

W Kamieńcu Ząbkowickim w roku 1836 rozpoczęto budowę pałacu. Na potrzeby budowy pałacu założyła w Krzyżniku kamieniołomy marmuru, gdzie do dziś jest on wydobywany, a w zależności od ocienia skały nazywany Białą, Różową i Zieloną Marianną.

W Białej Wodzie wybudowała szkołę otwartą w 1873 r. Przy drodze ze Złotego Stoku do Jawornika wybudowała przytułek dla starców i chorych. Wsparła finansowo budowę kościoła ewangelickiego w Jeseniku przy ul. Bezručova 41. Wzięła udział w uroczystościach położenia kamienia węgielnego pod świątynię. Chciała przyjechać na jej poświęcenie, ale na początku 1883 r. czuła się już bardzo źle i wkrótce zmarła.
Dzieje Marianny Orańskiej – królewny niderlandzkiej 
Warto też dodać, że w 2010 roku obchodziliśmy 200 rocznicę urodzin Marianny Orańskiej. Postaci, dzięki której Ziemia Ząbkowicka, a w szczególności Kamieniec Ząbkowicki i Ziemia Kłodzka rozwijały się bardzo dobrze gospodarczo i społecznie.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓTImieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u