pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Spotkanie z uczestnikiem Powstania Warszawskiego

Spotkanie z uczestnikiem Powstania WarszawskiegoPaństwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy, 11 grudnia ubiegłego roku gościła Pana Zbigniewa Grochowskiego – uczestnika Powstania Warszawskiego i harcerzy z drużyny „Poczta Harcerska '95 Azymut Legnica”. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Ludzie z pasją”, zorganizowanego przez Bibliotekę naszej Uczelni.

Spotkanie rozpoczęło się od pokazu filmy „Gotowy z nami staniesz”. Jedną ze współautorek scenariusza tego obrazu jest Aleksandra Janicka – studentka III roku Pedagogiki w PWSZ im. Witelona w Legnicy. Ona także, wraz z harcerzami, zagrała w filmie. Przed projekcja opowiedziała o przygotowaniach do nagrań i inspiracjach jakie przyświecały legnickim harcerzom.  Spotkanie z uczestnikiem Powstania Warszawskiego

W drugiej części spotkania widzowie mogli posłuchać wspomnień uczestnika Powstania Warszawskiego. Zbigniew Grochowski nie miał łatwego dzieciństwa. Jak wielu jego rówieśników, zamiast cieszyć się urokami młodości, musiał zmierzyć się z twardą i brutalną rzeczywistością. Miał 12 lat, gdy wybuchła II wojna światowa. Jako młody chłopiec wstąpił do Szarych Szeregów. W harcerstwie odpowiadał za przenoszenie meldunków ale jego pasja była także fotografia.

Na kliszy udało mu się uwiecznić pierwsze powstańcze walki batalionów AK. Wkrótce potem pan Zbigniew wraz z matką zostali wywiezieni na przymusowe roboty do Niemiec. Ojciec natomiast trafił do obozu pracy w Neugamme pod Hamburgiem, którego nie przeżył. Po zakończeniu wojny pan Zbigniew wrócił do zniszczonej stolicy. W maju 1945 r. zrobił kilkaset fotografii zburzonej Warszawy, które znajdują się obecnie w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wkrótce przeniósł się do Legnicy, gdzie mieszka do dziś.

2015-12-18

(mir)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓT

 
Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja


Collegium Witelona | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | deklaracja dostępności |kontakt | webmaster
stat4u