pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Konferencja o sytuacji Polski w latach 1943-1947

Konferencja o sytuacji Polski w latach 1943-1947Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, 7 grudnia 2015 roku zorganizował ogólnopolską konferencję naukową pt. Polska  - ale jaka ? Lata walki i nadziei 1943 – 1947.

Pierwszej części konferencji przewodniczył prof. dr. hab. Józef Marecki a wprowadzenie wygłosił prof. dr hab. Stanisław Dąbrowski. Podkreślił on przede wszystkim znaczenie wydarzeń z lat 1943 – 1947. To one stanowiły przełom w historii Polski i Europy. Z jednej strony Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, który po rozwiązaniu międzynarodówki komunistycznej przyjął już w 1939 roku doktrynę podboju Europy i zachowanie mocarstw zachodnich, które właśnie w tym czasie decydowały o powojennym kształcie świata.
Konferencja o sytuacji Polski w latach 1943-1947
W tej części referaty wygłosili: doc. dr Zbigniew Cesarz - Sytuacja międzynarodowa Polski 1943-1947; prof. dr hab. Stanisław Dąbrowski – Środowiska i orientacje polityczne w kraju i na emigracji wobec głównych dylematów polskich 1943-1945; dr Robert Żeleźny - Polski ruch niepodległościowy – podziemie zbrojne „żołnierze wyklęci” oraz prof. dr hab. Józef Marecki - Komunistyczny terror na ziemiach polskich 1944-1947.

Doktor Zbigniew Cesarz podkreślił w swoim wystąpieniu, że właściwie władze polskie zrobiły wszystko co można było w tej sytuacji. Jednak o powojennym kształcie Polski i jej pozostawieniu w bloku wschodnim zadecydowały zachodnie mocarstwa. Stany zjednoczone i Wielka Brytania w tym czasie kierowały się swoimi interesami i zabiegały o rozstrzygnięcia, które  je satysfakcjonowały. Po 1945 roku, gdy zakończyły się działania wojenne zapanował w Europie nowy układ sił. Państwo Polskie spełniało oficjalnie wszystkie swoje funkcje wraz z polityka zagraniczną ale były to tylko pozory. Dyktatura radziecka praktycznie ubezwłasnowolniła naród.

Konferencja o sytuacji Polski w latach 1943-1947Profesor Stanisław Dąbrowski omawiając sytuację Polski i Polaków w latach czterdziestych mienionego wieku stwierdził, że były one uwarunkowane stanowiskiem wielkich mocarstw. Związek radziecki nie zrezygnował a planów podboju Europy. W krajach zachodnich organizowane były fronty ludowe, które miały nie tylko walczyć z faszyzmem ale także doprowadzić do komunistycznego przewrotu. Dążenia te zostały zahamowane dopiero w 1947 roku.

Drugą część obrad poprowadził prof. dr. hab. Stanisław Dąbrowski. O Sytuacji wewnętrznej i międzynarodowej Polski 1945–1947 mówiła dr hab. Kazimiera Jaworska. Dr Wacław W. Szetelnicki zaprezentował temat Kościół w Polsce wobec rzeczywistości politycznej 1944-1947 a mgr Adam Szpotański Exodus Kościołów wschodnich na Dolny Śląsk w latach 1944–1947.

W Polsce panowała odmienna sytuacja – mówiła dr. hab. Kazimiera Jaworska. Jałtańskie ustalenia o powstaniu tymczasowego rządu jedności narodowej, w skład którego mieliby wejść przedstawiciele emigracyjnego rządu londyńskiego nie sprawdziły się. Rząd wyłoniony przez PKWN nie miał natomiast poparcia w społeczeństwie jako narzucony przez Związek Radziecki. Konflikty były więc nieuniknione.Konferencja o sytuacji Polski w latach 1943-1947

Doktor Wacław Szetelnicki w swoim wystąpieniu podkreślał role kościoła katolickiego w tamtych latach. Przede wszystkim stanowił on ostoję dla wycieńczonej wojna ludności i stał się czynnikiem spajanym społeczeństwo. Tak było także w powojennej Legnicy.

Choć tematem wykładów i dyskusji była sytuacja Polski w latach 40. minionego wieku nie zabrakło wątków legnickich. Prelegenci odnosili się do zmian zachodzących w mieście i jego okolicach.

2015-12-18

(mir)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

<< POWRÓT
 
Imieniny: Marty, Konstantego, Olafa
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u