pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Wykłady dla uczniów

Wydział Zarządzania i Informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy postanowił zorganizować wykłady otwarte dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Legnicy. Na pierwszym tego typu spotkaniu, które odbyło się 16 grudnia 2010 r. w budynku sal wielofunkcyjnych Wydział gościł uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz VII Liceum Ogólnokształcącego.

Ideą organizacji tego typu przedsięwzięcia jest chęć zainteresowania młodzieży szkolnej studiowaniem na kierunkach ścisłych oraz pokazanie, że przedmioty takie jak matematyka, fizyka czy informatyka nie są wcale takie trudne. Ponadto celem wykładów było pogłębienie wiedzy informatycznej oraz zdobycie nowych umiejętności w zakresie przetwarzania informacji w takich gałęziach nauki jak technika, ekonomia i medycyna. Zamierzeniem władz Wydziału jest organizacja takich wykładów cyklicznie.

Spotkanie z uczniami otworzyła mgr inż. Renata Supranowicz Dziekan Wydziału Zarządzania i Informatyki, która powitała wszystkich uczestników.

Pierwszym prelegentem był prof. dr hab. inż. Marek Kurzyński. Przedstawił on wystąpienie dotyczące wykorzystania informatyki w medycynie.

Błyskawiczny rozwój informatyki nie ominął również służby zdrowia. Wprowadzenie szeroko rozumianej informatyki w ten obszar zaowocowało opracowaniem nowych metod badania i leczenia. Kamieniem milowym stał się rozwój diagnostyki obrazowej, a także analityki i statystyki medycznej. Równocześnie widać już pierwsze efekty stosowania tele- i nanomedycyny. Z informatyki wyodrębniła się informatyka medyczna. Telemedycyna i bioinformatyka zaczynają powoli funkcjonować jako samodzielne nauki.

Informatyka medyczna to zastosowanie sprzętu komputerowego i oprogramowania w medycynie, a szerzej – w całym systemie opieki zdrowotnej.

Telemedycyna zajmuje się wykorzystaniem osiągnięć telekomunikacji, informatyki oraz medycyny, umożliwiając m. in. świadczenie usług medycznych na odległość (telenadzór, telediagnostyka, telekonsultacje, operacje na odległość). Daje również zwiększony dostęp do baz danych i danych statystycznych, zdalną edukację pacjentów i personelu medycznego, zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów służby zdrowia oraz zmniejszenie kosztów całego systemu.

Bioinformatyka zajmuje się wykorzystaniem osiągnięć matematyki i informatyki w biologii – w tym takich realizacją takich projektów medycznych, jak analiza DNA czy modelowanie procesów biologicznych.

Informatyka jest ponadto wykorzystywana w takich współpracujących z medycyną dziedzinach, jak biocybernetyka czy inżynieria biomedyczna.

Drugi wykład poprowadził dr Krzysztof Radkowski, który skoncentrował się na zagadnieniach związanych z zarządzaniem i marketingiem.

Obecnie technologie informatyczne mają coraz szersze zastosowanie biznesie. Poprawność funkcjonowania wielu podmiotów gospodarczych jest uwarunkowana wieloma czynnikami, do których należą m.in. aktualnie dostępne technologie informacyjne. Te zaś obecnie opierają się na dwóch filarach: technice komputerowej i telekomunikacyjnej. Ich połączenie doprowadziło do zbudowania potężnego instrumentu, jakim stała się sieć komputerowa, a w szczególności internet. Otworzyło to duże możliwości budowania współczesnego biznesu na podstawie nieograniczonej wręcz wymiany informacji. Informacja zaś - będąc odwzorowaniem realnych obiektów i procesów, a także dzięki jej własności przenoszenia się w czasie i przestrzeni - stanowi doskonały model tej rzeczywistości, pozwalający opisać i zrozumieć składane przez podmioty gospodarcze oferty biznesowe bez oglądania się na granice krajów i kontynentów.

<< POWRÓT
Imieniny: Marty, Konstantego, Olafa
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u