pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Prokurator umarza

Przez wiele miesięcy media, z nadspodziewanym zaangażowaniem,  informowały o zdecydowanych działaniach prokuratury wobec pracowników Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Informacje o zatrzymaniach, przesłuchaniach i stawianych zarzutach widniały na pierwszych stronach i wywoływały spory oddźwięk w środowisku. Tymczasem w ostatnich dniach grudnia ubiegłego roku  prokuratura postanowiła o umorzeniu większości prowadzonych śledztw. Czy i ta  decyzja znajdzie się na pierwszych stronach gazet i portali internetowych? Czy położy wreszcie kres czarnemu PR?

Decyzje prokuratury okręgowej we Wrocławiu dotyczą miedzy innymi zatrzymania kierownictwa spółki  należącej do Uczelni, realizacji projektów badawczych oraz inwestycji wykonywanych w PWSZ im. Witelona w Legnicy i pomówienia o korzyści materialne. Decyzje prokuratury zostały nagłośnione  dzięki  szczególnemu zainteresowaniu dziennikarzy. W wielu informacjach znalazły się stwierdzenia jednoznacznie sugerujące winę i odpowiedzialność osób z kierownictwa Uczelni, a teraz w decyzjach o umorzeniu śledztwa najczęściej powtarza się formuła:  „wobec niestwierdzenia przestępstwa”.

Czterech lat potrzebowała prokuratura, aby dojść do wniosku, że podejrzenia są bezpodstawne, a prowadzone z rozmachem działania niepotrzebne. Mnogość akt i dokumentów, wielu przesłuchanych świadków, ekspertyzy rzeczoznawców i wreszcie spektakularne zatrzymania doprowadziły jedynie do dość lakonicznych stwierdzeń o braku przesłanek do zakwalifikowania inkryminowanych działań jako czynów zabronionych. Należy jedynie ubolewać, że przy okazji podważano zaufanie do największej publicznej uczelni zawodowej w Polsce i szargano jej dobre imię. Przykre to i dolegliwe.

Procesy tyczące spraw gospodarczych są zawsze trudne, co potwierdził casus byłych członków władz Uczelni - rektora i kanclerza PWSZ im. Witelona w Legnicy. Prawomocny wyrok skazujący w ich sprawie stał się faktem i choć budzi kontrowersje został w pełni wykonany, z należnym respektem dla wymiaru sprawiedliwości. Bezwzględne wypełnienie sentencji wyroku nie zmusza jednak do poniechania wątpliwości: jaką miarę przykłada się do jednej zaledwie ekspertyzy, tak że jest ona w stanie przeważyć cztery inne opinie biegłych? Brak tu czytelnych reguł, bowiem podstawę  grudniowej decyzji prokuratury stanowiły wyjaśnienia złożone przez oskarżonych i świadków, a opinia biegłego rzeczoznawcy nie stała się podstawą  do skierowania sprawy do sądu. Jak widać w jednej sprawie można przyjąć podstawową zasadę domniemania niewinności, a w innej nie…

Podobnie stało się w przypadku doniesienia jednego z nauczycieli akademickich, który - tym razem -  poskarżył się na zastępstwa koleżeńskie podczas zajęć dydaktycznych, mogące skutkować narażeniem Uczelni na wymierne straty. Jego pretensje uznano za jednoznacznie bezzasadne. Ciekawe, czy osoba ta przeprosi kolegów i zacznie stosować zasady etyki zawodowej?

Ostatnie decyzje prokuratury można, z pewnym optymizmem, przyjąć za zmianę w traktowaniu Uczelni przez organy ścigania. Może trudno jeszcze mówić o przełomie, ale być może prokuratura przestanie z nadzwyczajną powagą i zaangażowaniem zajmować się wszystkimi wpływającymi donosami, co nie tylko pozytywnie wpłynie na wizerunek Uczelni, ale także zaoszczędzi niepotrzebnie wydawane pieniądze podatników.

<< POWRÓTImieniny: Ludomira, Makarego, WilianyWortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u