pwsz legnica
galeria filmowa
fotogaleria
wortal informacyjny pwsz legnica media  o nas
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
Sztuka i terapia w pracy z dziećmi z zaburzeniami rozwojowymi - PROGRAM

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy, Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych oraz Okręgowy Oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy zapraszają na konferencję naukowo-metodyczną pt. „Sztuka i terapia w pracy z dziećmi z zaburzeniami rozwojowymi”. Obrady odbywać się będą 20 maja bieżącego roku w siedzibie Uczelni.

Konferencja dofinansowana została ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz Fundacji KGHM Polska Miedź i odbędzie się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Zamierzeniem organizatorów konferencji jest podkreślenie znaczenia  wczesnego wykrywania zaburzeń rozwojowych, ukazanie metod pracy w zapobieganiu tym zaburzeniom oraz prezentacja form stosowanej terapii. Mocnym akcentem będzie wykorzystanie sztuki (arteterapii) w pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych, której jednym z zadań jest wyzwolenie twórczości i uaktywnienie zdolności oraz talentów.

Konferencja skierowana jest do szerokiego grona odbiorców w środowisku lokalnym, w tym nauczycieli wszystkich szczebli szkół, pedagogów, psychologów, wychowawców, terapeutów, wykładowców, studentów i wolontariuszy, którzy na co dzień pracują lub zamierzają rozpocząć pracę z dziećmi i młodzieżą.

Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się m.in. prof. dr Harald Gruber z Alanus University ECArTE z Niemiec, dr hab. Wita Szulc, dr Mirosława Furmanowska, dr Edyta Rola-Marcinowska, dr Małgorzata Siemież, dr Anita Stefańska i dr Jerzy Herberger.

Dla uczestników konferencji przewidziano warsztaty „Arteterapia dla wszystkich i dla każdego”. Ich celem będzie ukazanie istotnej roli arteterapii w rozwoju osobowości i budzeniu potencjału twórczego dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Udział w spotkaniach grupowych pozwoli uczestnikom poznać założenia i możliwości wykorzystania muzykoterapii, choreoterapii, biblioterapii oraz sztuki i teatru w pracy z dziećmi i młodzieżą. Udział w konferencji oraz warsztatach jest bezpłatny. Każdy z uczestników otrzyma certyfikat potwierdzający uczestnictwo.

Wstępny program konferencji

- 9.30–10.00 – rejestracja uczestników konferencji

- 10.10–10.30 – uroczyste otwarcie konferencji

- 10.30–13.00 – wystąpienia prelegentów: prof. dr Harold Gruber Alanus University ECArTE– Bonn (Niemcy), dr hab. Wita Szulc (PWSZ im. Witelona w Legnicy), dr Mirosława Furmanowska (PWSZ Wałbrzych), dr Edyta Rola-Marcinowska (Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Świetlica Terapeutyczna nr 1 w Legnicy), dr Małgorzata Siemież (Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu), dr Anita Stefańska (UAM w Poznaniu, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny Kalisz), dr Jerzy Herberger (Uniwersytet Zielonogórski).

- 13.00–13.45 – przerwa

- 13.45–15.15 – warsztaty „Arteterapia dla Wszystkich i dla Każdego” prowadzone w grupach:

1.    Muzykoterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą – mgr E. Szmidt, Stowarzyszenie „Kajros”.
2.    Choreoterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą – mgr Anna Rojewska-Nowak,  Stowarzyszenie „Kajros”.
3.    Biblioterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą – dr Małgorzata Siemież, Stowarzyszenie „Kajros”.
4.    Teatroterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą – dr Anita Stefańska, Stowarzyszenie „Kajros”.
5.    Sztuka wizualna w pracy z dziećmi i młodzieżą – mgr Katarzyna Plucińska, UWr. Wrocław.

- 15.15–16.00 – podsumowanie i zakończenie konferencji

2016-05-16

(wnsih)

<< POWRÓT


Imieniny: Julity, Ludmiły, Zdobysława
Wortal informacyjny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona  w Legnicy
PWSZ | Aktualności | fotogaleria | galeria wideo | media o nas | NewsLetter | kontakt | webmaster
stat4u