Konferencja z okazji 770. rocznicy Bitwy pod Legnicą

W ramach obchodów Bitwy pod Legnicą, 5 kwietnia br. zaplanowano ogólnopolską konferencję dotyczącą 770 rocznicy Bitwy na Dobrym Polu – pod Legnicą, nazywanej także pierwszą bitwą zjednoczonej Europy w obronie chrześcijaństwa.
Konferencja z okazji 770. rocznicy Bitwy pod Legnicą

Na zdjęciu - Bitwa pod Legnicą na miedziorycie Matthäusa Meriana Starszego z 1630 roku pod tytułem „Wielka klęska chrześcijan pobitych przez Tatarów”.

Przypadającą w kwietniu rocznicę (1241 – 2011) środowisko skupione wokół Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy chce uczcić sesją naukową, której tematem wiodącym będzie „Bitwa z Mongołami na Dobrym Polu 1241 – miejsce, tło, środowisko, relacje” w szeroko rozumianym aspekcie.

To wydarzenie naukowe odbędzie w Państwowej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy pod honorowym patronatem Rektora PWSZ im. Witelona w Legnicy – prof. dra hab. inż. Ryszarda K. Pisarskiego. Po konferencji planowane jest wydanie publikacji ze wszystkimi przedstawionymi referatami.

Według oficjalnych danych 9 kwietnia 1241 r. doszło do bitwy pod Legnicą, w której poległ książę śląski Henryk II Pobożny. Legendy o Mongołach nie należały jednak do rzadkości. Wokół samej bitwy legnickiej powstało mnóstwo paradoksów i legend.

Opis bitwy pod Legnicą został zawarty w kronice Długosza. Jednak w XIX w. zaczęto się do owego opisu odnosić z dystansem. Pośród historyków Jan Długosz miał całą masę sprzymierzeńców i przeciwników. Ponieważ autentyczność opisanych przez Długosza wydarzeń budziła poważne wątpliwości  dlatego historycy zajęli się badaniem prawdziwości tej relacji. Długosz mógł dysponować nie istniejącymi już dziś źródłami. Jednym z nich jest relacja Jana Iwanowica, który był uczestnikiem bitwy. Mimo odniesionych ran, nie poległ. Wstąpił potem do klasztoru, gdzie któryś z dominikanów mógł spisać jego wspomnienia.

Szczegóły konferencji będzie można znaleźć wkrótce na stronie internetowej Uczelni.

Imieniny: Bernarda, Sabiny, Samuela Pogoda

Kierunek wiatru: zachodni