W świecie ciszy

31 stycznia bieżącego roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy odbyła się konferencja pt. „W świecie ciszy”. Wydarzenie zrealizowało Stowarzyszenie na  Rzecz Rozwoju PWSZ im. Witelona w Legnicy „Wspólnota Akademicka” w związku z zakończeniem projektu „Migający Wolontariusz” w ramach obchodów europejskiego roku walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym.
W świecie ciszy
W spotkaniu uczestniczył władze Stowarzyszenia „Wspólnota Akademicka” mgr Jerzy Stefaniak Prezes Zarządu i  mgr Mirosław Zaguła Dyrektor Biura Zarządu oraz wolontariusze, którzy uczestniczyli w kursie. Obrady prowadziła Elżbieta Róża-Krawczak.

Żyją tuż obok, są na tej samej uczelni, w sąsiedztwie. Na samym Dolnym Śląsku jest ich ponad 4 200, w całej Polsce około 100 tysięcy. Wciąż jednak słyszący bardzo mało wiedzą o głuchych. Z medycznego punktu widzenia głuchota to schorzenie. Tymczasem sami głusi postrzegają ją zupełnie inaczej.

Podejmując aktywne działania na rzecz zmiany sposobu postrzegania osób niepełnosprawnych oraz nabycia umiejętności poruszania się w świecie ciszy, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy „Wspólnota Akademicka” organizowała kursy języka migowego dla studentów, absolwentów i pracowników Uczelni.
Program kursu miał na celu zmianę sposobu postrzegania osób niepełnosprawnych oraz nabycie praktycznych umiejętności w kontaktach z osobami niedosłyszącymi.

Osoby, które ukończyło kurs tzw. „migający wolontariusze” zostały wpisanie do bazy Migający Wolontariusz. Będą oni mogli świadczyć indywidualną pomoc niesłyszącym w załatwieniu spraw socjalnych, rodzinnych, a rodziny osób niepełnosprawnych oraz sami niesłyszący będą mogli skorzystać  z usług Migającego Wolontariusza, który jako tłumacz migowego będzie mógł pomagać niesłyszącym w urzędach, sądach, placówkach służby zdrowia.
W świecie ciszy
Oprócz nauki języka migowego uczestnicy w formie zabaw symulacyjnych uczyli się jak wykorzystywać go wśród niesłyszących. Powszechna wiedza o niesłyszących jest bardzo uboga, funkcjonuje wiele mylnych informacji. Jedno jest pewne, osoby głuche nie chcą litości i naszego zażenowania w kontaktach z nimi, ale normalnej, swobodnej rozmowy. Brak słuchu jest rodzajem niepełnosprawności, która znika w momencie, gdy potrafimy migać lub gdy zbiera się grupa niesłyszących.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

Imieniny: Antonii, Ignacego, Wiktora Pogoda